Right menu


Gert Nygårdshaug: Mengeleho Zoo

V čitateľských anketách sa ako jedna z najpopulárnejších kníh súčasnej nórskej literatúry za posledné desaťročia pravidelne objavuje Mengeleho Zoo. Ekologický thriller sa venuje problematike ničenia amazonských pralesov a bezohľadných ľudských zásahov do prírody. (vychádza 4. októbra)

Mengeleho zoo je príbehom o Minovi Portoguesovi, chlapcovi z malej dediny v juhoamerických dažďových pralesoch, ktorého rodina sa živí lovom vzácnych a krásnych motýľov. Po sérii tragických udalostí je prinútený odísť z oblasti, kde vyrastal – a z malého lovca motýľov sa stáva šikovný kúzelník. Pri cestách krajinami Južnej Ameriky sleduje na vlastné oči, ako ich ničia veľké spoločnosti, ktorým ide len o zisk. Rozhodne sa pri záchrane tohto kúska zeme postupovať pomerne drastickým spôsobom a netrvá dlho a nájde si priateľov, ktorí zmýšľajú podobne.

Z tejto hrozivej, a súčasne nesmierne pôsobivej takmer-rozprávky, kde dobrí sú veľmi dobrí a zlí sú veľmi zlí, dýchne na čitateľa predovšetkým hlboká, nekompromisná láska k planéte a všetkému živému: k rastlinám, živočíchom – i ľuďom.

O autorovi

Gert Nygårdshaug (1946) sa preslávil predovšetkým ekologickým trilerom Mengeleho Zoo, ktorý sa považuje za jednu z najpopulárnejších kníh súčasnej nórskej literatúry a je prvou časťou voľnej trilógie. V románe sa venuje problematike ničenia amazonských pralesov a bezohľadných ľudských zásahov do prírody. Autor, ku ktorého vášňam patrí gastronómia a cestovanie, najmä po krajinách Južnej Ameriky, sa venuje aj písaniu poézie a kníh pre deti, zároveň je autorom gastronomickej krimi série s michelinským kuchárom a amatérskym detektívom Fredricom Drumom.

Recenzie

„Políciou hľadaný tínedžer prejde podobne ako motýľ niekoľkými metamorfózami, kým roztiahne krídla... Táto kniha vyzýva k ochrane biodiverzity.“

– Le Monde

„Gert Nygårdshaug je svojrázny spisovateľ. Píše rukami a nohami, srdcom i hlavou. Svoje postavy vysekáva dlátom a kladivom, až pri tom lietajú iskry.“

– Dagbladet

„Od vydania knihy uplynulo tridsať rokov, no stále je aktuálna.“

– VG

Úryvok

Vedel kúzliť. Vedel robiť zázraky, ktoré neboli zázrakmi. Vedel, že v zelených hlbinách džungle sa dejú zázraky, čo zázrakmi . Taký mariposa, motýľ, bol vlastne zázrakom. Mal štyri životy. Ten posledný prežíval ako číročistá oslnivo nádherná bytosť.

Jej krása stála za obdiv. To preto zbieral Mino motýle, rozprestieral ich krídla v celej ich nádhere. Aby ukázal všetkému tomu zlu, všetkej nezmyselnej brutalite, čo sa mu stavala do cesty – pozrite sa na tieto nevinné bytosti, ktoré sú len krásne! Také by malo byť všetko: len krásne.

Autor: Gert Nygårdshaug

Titul: Mengeleho Zoo

Pôvodný názov: Mengele Zoo

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 20,5 x 13,5 cm

Počet strán: 376

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8242-161-6

Odporúčaná cena: 16.95 eur

Vychádza: 4. októbra 2023

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum