Right menu


Jørn Lier Horst: Zadná izba

Keď náhle umiera bývalý minister zahraničných vecí Bernhard Clausen, zavolá si inšpektora Wistinga samotný generálny prokurátor. V chate špičkového politika sa totiž po jeho smrti niečo našlo. Niečo, čo je v absolútnom rozpore s tým, ako Clausen žil a pracoval. (vychádza 25. apríla)

Dostupné aj ako e-kniha

Nebol azda tým angažovaným a poctivým politikom, za akého ho všetci mali? V hre je nielen jeho povesť, ale aj povesť krajiny, a preto treba pristupovať k vyšetrovaniu diskrétne.

Tajným vyšetrovaním poveria práve Wistinga, ktorý do tímu prijme aj svoju dcéru Line. Ako novinárka sa môže pýtať na veci, na aké sa on ako policajt pýtať nemôže. Okrem znepokojujúceho nálezu v chate politika začne všetkých zaujímať predovšetkým jedna vec: Čo sa stalo s mladíkom, ktorého videli naposledy živého pri Gjerskom jazere? Po odpovedi na túto otázku pátra aj Adrian Stiller, špecialista na otváranie starých prípadov.

Wisting a Stiller rýchlo zisťujú, že nemajú na výber – ak chcú rozlúsknuť tajomstvo zadnej izby, musia spolupracovať.

O autorovi

Jørn Lier Horst (1970) pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku, študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu. Debutoval detektívnym románom Kľúčový svedok založenom na skutočnom prípade. Uviedol ním už dvanásťdielnu sériu kníh s inšpektorom Williamom Wistingom a jeho dcérou, novinárkou Line. Za román Na zimu zatvorené získal Cenu nórskych kníhkupcov, za Poľovné psy získal cenu pre najlepšiu nórsku detektívku roka a následne aj cenu pre najlepšiu škandinávsku detektívku. Výborných ohlasov sa dočkali aj jeho najnovšie kriminálne romány, vrátane plánovanej štvordielnej série s názvom Odložený prípad, ktorej druhým dielom je Zadná izba. Najnovším Horstovým projektom je séria detektívnych prípadov Blix a Rammová, ktorú píše v spolupráci s Thomasom Engerom. Jej prvý diel Bod nula vychádza aj v slovenčine.

Recenzie

„Jørn Lier Horst je znalec policajného vyšetrovania. Aj bez použitia lacných dramatických trikov je jeho nový román pútavejší než väčšina podobných kníh. Elegantne skladá jednotlivé dieliky vedúce k vysvetleniu záhady. Tým, že sa drží uveriteľnosti a triezveho písania, je dej paradoxne ešte napínavejší.“

Dagsavisen

Zadná izba (Mojeknihy.com)

Úryvok

Wisting stisol volant pevnejšie v rukách. Za chamtivosťou, korupciou a zneužívaním moci stáli často práve peniaze. Vyšetrovanie bude prebiehať na celkom inej úrovni, než na akú bol zvyknutý, ale mal najlepší možný východiskový bod. Mal peniaze. Peniaze zanechávali vždy stopu. Stačilo ju sledovať až k zdroju.

Autor: Jørn Lier Horst

Titul: Zadná izba

Edícia: Labyrint

Séria: Odložený prípad (2 zo 4)

Originálny názov: Det innerste rommet

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 284

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-705-3

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza 25. apríla 2019

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum