Right menu


Ralf Rothmann: Umrieť na jar

Prostredníctvom príbehu dvoch sedemnásťročných mladíkov zo severného Nemecka, ktorí sú nútene regrutovaní na front, Rothmann približuje hrôzy a barbarstvo vojny. V nástojčivých, magických, no realistických obrazoch autor rozpráva o poslednom vojnovom predjarí v Maďarsku a ťažkých prvých týždňoch mieru. (vychádza 2. mája)

Dostupné aj ako e-kniha

Zobrazil ich skutočne majstrovsky a dôveryhodne, pričom nestratil vôbec nič zo svojej poetickej brilantnosti. Pri detailnom ponorení sa do morálno-psychického zbedačenia vojakov v citlivom veku cítiť zároveň obrovskú empatiu bez akéhokoľvek sentimentu.

Podrobne a realisticky opísaná brutalita, utrpenie a bežný život na fronte striedajú takmer transcendentálne opisy krajiny a ľudí. Autor neprikrášľuje, neodsudzuje, nesnaží sa zaujať k morálke, činom a motivácii vojnovej generácie nijaký postoj. Rozpráva príbeh a necháva na čitateľovi, čo s ním spraví.

O autorovi

Ralf Rothmann (1953) je nemecký prozaik, básnik a dramatik. Rodák z Porúria sa pôvodne živil ako vodič, kuchár, murár a ošetrovateľ. Témou jeho románov je zväčša osamelosť, drobné rebélie, pokusy vymaniť sa z malomeštiackeho či robotníckeho prostredia. Väčšina z jeho próz má silnú autobiografickú pečať – to je aj dôvod, prečo sa odohrávajú buď v Porúrií alebo v Berlíne, kde autor od roku 1976 žije. Kritici Rothmanna označujú za jeden z najvýraznejších hlasov jeho generácie. Za jeho dielo ho ocenili mnohými renomovanými literárnymi cenami.

Úryvok

„Raz, keď som sa mu zdôveril so svojimi snami, mi povedal, že v našom tele jestvuje bunková pamäť, ktorá sa dedí. Platí to aj pre spermie a vajíčka. Duševné a telesné traumy prenášame na potomkov. Ponižovanie, bitka alebo guľky, ktoré ťa trafia, poznačia takpovediac aj tvoje nenarodené deti. A neskôr, môžu vyrastať v akomkoľvek bezpečí, sa panicky boja, že ich niekto poníži, zbije alebo zastrelí. Aspoň v podvedomí, v snoch. To znie logicky, nie?“

Odhodil ohorok, znova sa napil. Cez mreže prúdil dnu jemný vodný prach. Walter utľapkal okolo knôtu roztečený, takmer stuhnutý stearín. „A ako je to,“ spustil duto a odkašľal si, aby opäť získal svoj hlas, „ako je to s človekom, ktorý musí strieľať? Čo ten prenesie na svojich potomkov?“

Na východe nič nové, umieralo sa tam aj v poslednom vojnovom predjarí

Vtáky nad bojovým poľom

Bunková pamäť sa dedí: Čo prenesie na svoje deti človek ktorý strieľa?

Umrieť na jar

Autor: Ralf Rothmann

Titul: Umrieť na jar

Originálny názov: Im Frühling sterben

Edícia: Tichá voda

Preklad: Katarína Széherová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 168

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-481-6

Odporúčaná cena: 10.95 eur

Vychádza: 2. mája 2017

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum