Right menu


George Orwell: Denníky

George Orwell patril k tomu typu ľudí, ktorým sa zvykne hovoriť homo scribens – človek píšuci. Dokladom toho sú aj jeho denníky, ktoré sú predovšetkým náčrtmi úvah, nápadov, postrehov, pozorovaní, dojmov či myšlienok, ktoré neskôr spracovával vo svojej esejistike, literárnej kritike, recenziách a samozrejme v románoch. (vychádza 1. septembra)

V tomto zmysle sú nielen reflexiou jeho osobného, či emocionálneho života, ale aj jeho života ako človeka spoločenského, angažovaného, kritického, sociálne cítiaceho a poznávajúceho.

Kniha predstavuje vnútorný život spisovateľa, ktorý definoval politické myslenie dvadsiateho storočia. Denníky zaznamenávajú Orwellove mladícke cesty medzi baníkmi a kočovnými robotníkmi, desivý vzostup totalitarizmu, hroznú drámu druhej svetovej vojny, ale aj jeho zdravotné problémy a pozorovania prírody.

Výber z Orwellových denníkov sa zameriava hlavne na predvojnové a vojnové obdobie, t.j. roky 1936 až cca 1946, pretože ide o ich nosnú časť. Práve v nich sa najvýraznejšie prejavujú Orwellove osobné, politické a spoločenské postoje, vďaka ktorým prekročil svoju dobu. Denníky rozširujú intelektuálne a čitateľské poznanie diela tohto autora na Slovensku. Sú komplementárnou súčasťou výberu z Orwellovho publicisticko-esejistického diela Tak to vidím ja a pripravovaného výberu z jeho korešpondencie.

Recenzie

Pozorné čítanie denníkov z rokov 1931 až 1949 môže výrazne pomôcť nášmu pochopeniu toho, akým spôsobom George Orwell premenil surový materiál každodennej skúsenosti do svojich svetoznámych románov a polemík. Zároveň nám poskytujú intímnejší portrét muža zápasiaceho s mechanizovaným a „moderným“ svetom, ovplyvňovaného rytmami divočiny, vidieckeho prostredia a odľahlými končinami.

Orwell sa sotva dožil prvého mesiaca druhej polovice 20. storočia, umierajúc na chorobu chudobných ako nejaká postava z Dickensa. No napriek tomu pre nás zostáva omnoho aktuálnejším autorom než mnohí, čo prišli po ňon.

Christopher Hitchens

Autor: George Orwell

Titul: Denníky

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 21 cm

Počet strán: 328

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8242-178-4

Odporúčaná cena: 16.95 eur

Vychádza: 1. septembra 2023

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum