Right menu


Jared Diamond: Kolaps

Jared Diamond vo svojom bestselleri Osudy ľudských spoločností skúmal, ako a prečo západné civilizácie vyvinuli technológie a spôsoby, ktoré im umožnili ovládnuť väčšinu sveta. Vo voľnom pokračovaní knihy skúma druhú stranu rovnice: Čo spôsobilo, že sa niektoré z veľkých civilizácií minulosti zrútili, a čo sa z ich osudov môžeme naučiť? (vychádza 14. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Prostredníctvom série fascinujúcich historicko-kultúrnych príbehov Diamond aj teraz rozvíja komplexnú globálnu tézu. Od polynézskych kultúr na Veľkonočnom ostrove cez prekvitajúce americké civilizácie Anasaziov a Mayov až po kolóniu Vikingov v Grónsku sleduje základný vzorec katastrofy. Poškodenie životného prostredia, zmena klímy, rýchly rast populácie a nerozumné politické rozhodnutia boli faktormi zániku týchto spoločností, ale iné spoločnosti našli riešenia a pretrvali. Podobným problémom čelíme aj dnes a už priniesli katastrofu Rwande a Haiti, hoci Čína a Austrália sa snažia vyrovnať sa s nimi inovatívnymi spôsobmi. Ako dokumentuje kniha, napriek zdanlivo nevyčerpateľnému bohatstvu našej spoločnosti a jej politickej moci sa problémy objavujú aj na miestach, ktoré by mali byť voči nim odolné.

Brilantná, poučná a nesmierne pútavá kniha Kolaps je predurčená zaujať miesto jednej zo základných kníh našej doby a nastoliť naliehavú otázku: Ako sa náš svet môže vyhnúť ekologickej samovražde?

Recenzie

„Jeden z najvýznamnejších projektov, do ktorých sa pustil ktorýkoľvek intelektuál našej generácie.“

– The New York Times Book Review

„Kolaps je veľkolepé dielo plné pochopenia, napísané s jasnosťou a zanietením.“

–Businessweek

„Strhujúce, vynikajúce, desivé“

– Observer

Autor: Jared Diamond

Titul: Kolaps

Podtitul: Čo rozhodlo o zlyhaní či úspechu spoločností

Originálny názov: Collapse

Edícia: Civilizácia

Preklad: Zdeněk Urban

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 728

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8242-198-2

Odporúčaná cena: 29.90 eur

Vychádza: 14. novembra 2023

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum