Right menu


Stephan Talty: Čierna ruka

Bratovražedná vojna medzi výnimočným detektívom a najkrutejším tajným spolkom v amerických dejinách – tak znie podtitul knihy Čierna ruka, ktorá nás vracia na začiatok minulého storočia. V roku 1903 sa prevalí New Yorkom obrovská vlna kriminality, ktorá vydesí a šokuje celé Spojené štáty.

Unášajú deti talianskych imigrantov, vydierajú majiteľov obchodov, holičov, pekárov a v podstate každého, ktorý disponuje akýmkoľvek – čo i len nepatrným majetkom.

New Yorku vládne Tammanyho spoločnosť, synonymum politickej korupcie, predsudky a strach. V tejto ťaživej atmosfére sa púšťa do boja s gangami podvodníkov, vydieračov, únoscov a vrahov, ktoré boli známe ako Čierna ruka, prvý taliansky detektív newyorského policajného zboru Joseph Petrosino.

Čierna ruka zhŕňa veľmi pútavým spôsobom nielen život talianskeho Sherlocka Holmesa, ale opisuje aj jednu éru a cenu, ktorú mnohí zaplatili za to, že sa odvážili snívať americký sen.

O autorovi

Stephan Talty je americký spisovateľ a novinár – píše pre NY Times, GQ a Playboy. Známy je vďaka svojim knihám o amerických dejinách a americkej zločineckej scéne, ďalšie knihy venoval nevydarenému Napoleonovmu vpádu do Ruska a úlohe týfusu na jeho porážke, či úteku Dalajlámu z Tibetu. Zároveň je autorom dvoch úspešných detektívnych románov. Podľa knihy, ktorej bol spoluautor, bol natočený Oscarom ocenený Kapitán Phillips a v roku 2019 prichádza do kín aj film na motívy knihy Čierna ruka. Detektíva Joa Petrosina v ňom stvárni Leonardo di Caprio.

Stephan Talty je potomok írskych imigrantov a so svojou ženou a dvomi deťmi žije v New Yorku.

Recenzie

Strhujúce čítanie... Veľmi cenné pripomenutie hroznej a málo známej časti amerických dejín.

Washington Post

Úryvok

Petrosino o spolku počul ešte predtým, ako naň narazil. Niekedy na začiatku storočia – nedá sa presne určiť, kedy – sa dozvedel o pochybnej skupinke striehnucej v tieňoch talianskych kolónií. Sprvu sa predovšetkým šuškalo o tom, ako La Mano Nera vlieva strach do sŕdc imigrantov, ako im hrozí smrťou, ak jej nezaplatia. Unášali deti, vyhadzovali do povetria domovy, podpaľovali byty. S tými, čo sa im zdráhali platiť, si to vybavili na ulici s nožom a pištoľou. Len zopár ľudí z talianskej kolónie bolo ochotných hovoriť o tom, čo bola Čierna ruka zač a čo páchala, ženy sa pritom prežehnávali. Bolo zarážajúce, ako veľmi sa Petrosinovi informátori a priatelia báli. Povrávalo sa o mŕtvolách, bezhlavých telách, deťoch napchatých do komínov, kde sa rozkladali. Ale čo to bol vlastne za spolok? Odkiaľ sa v Štátoch vzal? Ako pracoval? Skutočne existoval?

Autor: Stephan Talty

Titul: Čierna ruka

Pôvodný názov: The Black Hand

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 268

Väzba: Brožovaná

ISBN 978-80-8159-655-1

Odporúčaná cena: 12.95 eur