Right menu


Timothy Snyder: Cesta do neslobody

Popredný americký historik prichádza s kronikou nástupu autoritárstva od Ruska cez Európu po Ameriku. Po skončení studenej vojny sa zdalo, že víťazstvo liberálnej demokracie je definitívne. Pozorovatelia ohlásili koniec dejín, uverili v mierovú, globalizovanú budúcnosť. Ich viera bola hlbokým omylom. (vychádza 14. septembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Autoritárstvo sa najprv vrátilo do Ruska – Putin zistil, že fašistické myšlienky možno využiť na ospravedlnenie vlády oligarchov. V druhom desaťročí 21. storočia sa rozšírilo z východu na západ, pričom mu v tom pomáhala reálna vojna rozpútaná Ruskom proti Ukrajine a kybernetická vojna rozpútaná Ruskom proti Európe a Spojeným štátom.

Rusko si všade, kde potrebovalo, medzi nacionalistami, oligarchami a radikálmi našlo spojencov a jeho tlak na zničenie západných inštitúcií, štátov a hodnôt sa stretol s podporou aj na samotnom Západe. Nárast populizmu, britské hlasovanie proti Európskej únii, zvolenie Donalda Trumpa – to všetko predstavovalo ruské ciele; ich dosiahnutie však odhalilo aj zraniteľnosť západných spoločností. Snyder v tomto impozantnom a nikoho nešetriacom diele odhaľuje skutočnú povahu hrozieb pre demokraciu a vládu zákona.

Recenzie

„Skvelá a znepokojujúca analýza, ktorú by mal čítať každý, kto chce rozumieť politickej kríze, ktorá postihla súčasný svet.“

- Yuval Noah Harari

„Zo všetkých kníh, ktoré sa snažia vysvetliť súčasnú krízu západnej liberálnej demokracie, nie je žiadna výstižnejšia a desivejšia ako Snyderova Cesta do neslobody.“

- Foreign Affairs

Recenzia Denník N

Úryvok z knihy

Zápas politiky nevyhnutnosti...

Rusko ani internet nás neopustia, tvrdí Snyder

Autor: Timothy Snyder

Titul: Cesta do neslobody

Podtitul: Rusko, Európa, Amerika

Pôvodný názov: The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America

Preklad: Igor Slobodník

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 344

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-598-1

Odporúčaná cena: 15.95 eur

Vychádza: 14. septembra 2018

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum