Right menu


Václav Smil: Ako naozaj funguje svet

Nikdy sme nemali na dosah ruky toľko informácií, a napriek tomu väčšina z nás nevie, ako svet skutočne funguje. Táto kniha vysvetľuje sedem najzákladnejších skutočností, ktorými sa riadi naše prežitie a prosperita. Ponúka vecný a kritický pohľad na témy ako je výroba energie a potravín, cez náš materiálny svet a jeho globalizáciu až po riziká, naše životné prostredie a jeho budúcnosť.

Dostupné aj ako e-kniha


V tejto ambicióznej a podnetnej knihe napríklad vidíme, že globalizácia nie je nevyhnutná - nebezpečenstvo toho, že 70 percent svetových gumených rukavíc sa vyrába len v jednej továrni, sa stalo očividným v roku 2020 – a že naša spoločnosť neustále zvyšuje svoju závislosť od fosílnych palív, takže ich úplné a rýchle odstránenie je nepravdepodobné. Napríklad každá paradajka vypestovaná v skleníku a kúpená v supermarkete si na svoju výrobu vyžaduje ekvivalent piatich polievkových lyžíc nafty a stále nám chýbajú komerčne životaschopné spôsoby výroby ocele, čpavku, cementu alebo plastov v celosvetovo potrebnom rozsahu bez fosílnych palív.

Václav Smil nie je pesimista ani optimista, je to vedec; je to popredný svetový odborník na energetiku a úžasný polyhistor. Na základe najnovších vedeckých poznatkov vrátane vlastného výskumu nakoniec odpovedá na najhlbšiu otázku nášho veku: sme nezvratne odsúdení na zánik, alebo nás čaká svetlejšia utópia?

Recenzie

„Neexistuje autor, na ktorého knihy by som sa tešil viac ako na Václava Smila.“

– Bill Gates

„Veľmi poučné a v mnohých ohľadoch prekvapujúce čítanie.“

– Ha-Joon Chang

„Provokatívna, ale vnímavá kniha. Môžete so Smilom súhlasiť alebo nesúhlasiť – akceptovať alebo pochybovať o jeho postoji 'len fakty' – ale pravdepodobne by ste ho nemali ignorovať.“

– The Washington Post

Autor: Václav Smil

Titul: Ako naozaj funguje svet

Podtitul: Vedcov sprievodca našou minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou

Originálny názov: How the World Really Works

Preklad: Zdeněk Urban

Edícia: Civilizácia

Vydanie: prvé

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 336

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8242-109-8

Odporúčaná cena: 17.95 eur

Vychádza: 8. novembra 2022

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum