Right menu


Ahmed Sádawí: Frankenstein v Bagdade

Hlavnou postavou knihy je bagdadský obchodník so starožitnosťami Hadí. Z častí tiel obetí bombových útokov vytvorí telo, ktorá nečakane ožíva a začína sa mstiť za každú obeť, z ktorej je vytvorené. Hadí so zdesením zisťuje, že sa mu monštrum vymklo spod kontroly. (vychádza 10. apríla)

Dostupné aj ako e-kniha

Miestami až surrealisticky pôsobiaca satira popisuje deštruktívne stupňovanie násilia v Bagdade. Mesto po americkej invázii a páde krutého režimu Saddáma Husajna sužujú bombové útoky a občianska vojna. „Keďže som poskladaný z ľudí rozličného pôvodu – rôznych národností, kmeňov, rás a spoločenských tried – som miešanec, aký doteraz ešte neexistoval. Myslím si, že som prvý skutočný iracký občan,“ hovorí o sebe Hadího výtvor.

Román získal Medzinárodnú cenu pre arabskú prózu, zároveň sa dostal do užšej nominácie na International Booker Prize a Arthur C. Clarke Award.

O autorovi

Ahmed Sádawí je iracký spisovateľ, básnik, scenárista a dokumentarista. Za svoj román Frankenstein v Bagdade získal v roku 2014 Medzinárodnú cenu pre arabskú prózu, zároveň sa dostal do užšej nominácie na International Booker Prize 2018 a a Arthur C. Clarke Award o rok neskôr. Žije a pracuje v Bagdade.

Recenzie

„Mimoriadna kniha. Zničujúca, ale dôležitá." Kevin P owers, autor vojnovej knihy Yellow Birds

„Strhujúce, s čiernym humorom.“ Phil Klay, autor vojnovej knihy Redeployment

Frankenstein v Bagdade (Sieťovka)

Úryvok z knihy

Cítil zápach jeho tela. Povedal mu, že urobí všetko preto, aby mu pomohol. Ktotoje povedal, že potrebuje nahradiť tie časti tela, ktoré mu odpadávajú – potrebuje teda nové tkanivo od nových obetí. Hadí mu sľúbil, že sa mu zajtra pokúsi pomôcť, v skutočnosti však myslel na čosi iné. Napadlo mu, že by bolo dobre, keby sa telo tohto tvora čo najrýchlejšie rozpadlo; chcel, aby už bol koniec a aby sa skončil strach, ktorý priniesol.

Ktotoje sa obrátil na Hadího. „To nie je všetko,“ povedal. „Horšie je, že ľudia o mne hovoria v zlom. Obviňujú ma, že pácham zločiny, a nechápu, že práve ja som jediná spravodlivosť, ktorá v tejto krajine existuje.“

Autor: Ahmed Sádawí

Titul: Frankenstein v Bagdade

Preklad: Samuel Marec

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 18 cm

Počet strán: 272

Väzba: Brožovaná

ISBN 978-80-8159-807-4

Odporúčaná cena: 12,95 eur

Vychádza 10. apríla 2020

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, Alterego