Right menu


Aľa Rachmanovová: Továreň na nového človeka

Továreň na nového človeka možno čítať ako román dokumentujúci jedno obdobie ruských dejín alebo sociológiu sovietskeho Ruska, či celkom jednoducho ako príbeh o základnej ľudskej potrebe milovať a byť milovaný. (vychádza 28. septembra)

Dostupné aj ako e-kniha

V románe sa autorka, ktorá sa preslávila svojimi denníkmi z čias boľševickej revolúcie, vracia do obdobia prvej päťročnice, do čias horúčkovitého budovania Sovietskeho zväzu, ktorému bolo podriadené všetko: politika, ekonomika, umenie, medziľudské vzťahy.

A aké boli následky tohto experimentu? Táňa s buržoáznym pôvodom uviazne v komplikovanom a zničujúcom vzťahu s vysokopostaveným čekistom. Mladučká Ňurka hľadá útočisko z bezútešnej životnej situácie v extrémnej náboženskej sekte. A Tamara zisťuje, že jej výchova a umelecké sklony sú jej v sivej realite nového Ruska nielen zbytočné, ale aj na príťaž. Životné osudy žien, mužov a detí, ktoré nám Rachmanovová ponúka, sa odvíjajú na pozadí industrializácie, kolektivizácie a čistiek. Na troskách starého režimu vzniká nový človek.

O autorke

Aľa Rachmanovová (1898 – 1991) pochádzala z ruskej šľachtickej rodiny a patrila k prvej vlne ruských exilových autorov. Detstvo a mladosť strávila v uralskom mestečku Kasli. Po vypuknutí ruskej občianskej vojny uteká aj s rodinou na Sibír, kde sa vydáva za rakúskeho vojnového zajatca Krátko po svadbe manželia musia opustiť sovietske Rusko. V medzivojnovom období vydáva svoje denníky, ktoré vyšli n pokračovanie v troch dieloch a zachytávajú obdobie rokov 1916 až 1927.

Autor: Aľa Rachmanovová

Titul: Továreň na nového človeka

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Tichá voda

Rozmer: 16 x 23 cm

Počet strán: 272

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-509-7

Odporúčaná cena: 13,50 eur

Vychádza 28. septembra 2017

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum