Right menu


Dina Rubina: Dvojité priezvisko

Dina Rubina sa pred viac ako dvoma desaťročiami vysťahovala z Ruska do Izraela a na pomedzí týchto krajín a kultúr sa pohybuje aj jej najznámejšia kniha Dvojité priezvisko. Tri kratšie prózy sa odohrávajú v Izraeli, rozsiahlejšia titulná próza je zasadená do ruského prostredia.

Manželskému páru sa narodí dlho očakávané dieťa, jeho otcom je však niekto iný. Žena rozhodne, že sa dieťa môže dozvedieť pravdu až potom, ako jeden z dvoch mužov umrie. Krehký príbeh o medziľudských vzťahoch, láske a odcudzení patrí medzi najlepšie autorkine texty.

O autorke:

Dina Rubina (1953) je rusko-izraelská spisovateľka. Vyrastala v Taškente, debutovala už ako šestnásťročná, v prekvapivo mladom veku ju prijali aj do Zväzu spisovateľov. V polovici osemdesiatych rokov sa presťahovala do Moskvy, krátko pred zrútením Sovietskeho zväzu spolu s rodinou emigrovala do Izraela. Jej literárnym jazykom zostala ruština. Je autorkou mnohých románov, noviel, poviedok a esejí, jej texty boli preložené do dvadsiatich jazykov.

Úryvok:

Vidíš, chlapče, klamali sme ti, ale iba v tvojom záujme, povedal by som mu. Kvôli tebe udržiavame my, traja dospelí ľudia akože srdečné vzťahy na diaľku, telefonujeme si navzájom, dohadujeme sa o rôznych praktických maličkostiach, posudzujeme tvoju povahu a plány do budúcnosti. Traja dospelí, ktorí by už dávno na seba najradšej zabudli...

Recenzie:

Dvojitá domovina dvojitých priezvisk

Je ťažké čakať dieťa od jedného muža a objímať druhého

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum

Titul: Dvojité priezvisko

Autor: Dina Rubina

Preklad: Silvia Šalatová

Rozmer: 120 x 190 x 10 mm

Počet strán: 128

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-89594-97-9

Odporúčaná cena: 8.95 eur

Kniha vychádza: 4. 7. 2013

Veľkoobchodná distribúcia: Partner Technic