Right menu


Erlend Loe: Doppler

Otec dvoch detí jedného dňa spadne v lese z bicykla a zrazu zacíti pokoj a harmóniu. Už ho neotravujú nekonečné detské pesničky zo synových rozprávok, myšlienky na novú kúpeľňu a výber správnej záchodovej misy. (vychádza 10. júla)

O to viac si však uvedomí smrť svojho otca. Rozhodne sa odsťahovať do lesa, kúsok od Oslo. Postaví si stan, zabije losiu samicu a jej mláďa prijme ako svojho adoptívneho syna. Snaží sa žiť život lovca a zberača, kým nepochopí, že je závislý na pravidelnom prísune nízkotučného mlieka a čokolády Toblerone. To ho prinúti opäť nadviazať kontakt s ľuďmi.

O autorovi

Erlend Loe (1969) debutoval na začiatku deväťdesiatych rokov. Jeden z najprekladanejších nórskych autorov sa stal populárnym vďaka humorným a niekedy naivným románom, hoci sa v jeho príbehoch časom objavili aj temnejšie tóny a príklon k satirickej kritike nórskej spoločnosti.

Pracoval na psychiatrickej klinike a v novinách, neskôr prešiel k písaniu románov a scenárov. Je autorom niekoľkých kníh pre deti a desiatich románov pre dospelých. Tieto svety sa v jeho knihách prelínajú, problém dospieť majú najmä mužské postavy. V slovenčine vyšli jeho romány Naivne.Super a Doppler, ako aj najnovší románInventúra.

Úryvok

Tvoja mat­ka by čoskoro, možno už budúci týždeň, trvala na tom, aby si išiel svojou cestou. Bol by to pre teba strašný deň. Väčšina losov sa cez to nikdy nedostane. Ty sa tomu však vyhneš, lebo som ju zabil. A namiesto toho, aby si si ju pamätal ako pokrytca, budeš ju mať navždy v spomien­kach ako niekoho, kto ťa vždy podržal a koho ti zo dňa na deň zobrali. To všetko som mu ro­zprával, kým som mu hrebeňom česal kožuch.

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila,Artforum

Titul: Doppler

Autor: Erlend Loe

Preklad: Jozef Zelizňák

Rozmer: 120 x 190 x 11 mm

Počet strán: 176

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8159-012-2

Odporúčaná cena: 8.95 eur

Kniha vychádza: 10. júla 2013

Veľkoobchodná distribúcia: Partner Technic