Right menu


Erlend Loe: Naivne.Super.

Román, ktorý si získal kritikov aj širokú verejnosť, hovorí jednoduchým jazykom o zložitých veciach. Mladý osamelý muž si nájde svojský spôsob, ako čeliť zamotanosti sveta. (vychádza 15. októbra)

Opustí univerzitu a presťahuje sa do bratovho bytu, kde spriada rozmanité zoznamy a hĺba nad zmyslom života. Erlend Loe píše jednoducho, pretože je to súčasťou jeho manifestu, pre jeho knihy je príznačný humor, ale aj tak trochu bezradné mužské postavy.

Erlend Loe (1969) je nórsky spisovateľ a scenárista. Čitatelia si obľúbili jeho zdanlivo naivný štýl, ale aj humor a iróniu. V slovenčine vyšli jeho romány Doppler, Kamióny volvo a Inventúra.

Autor: Erlend Loe

Titul: Kamióny volvo

Originálny názov: Volvo lastvagnar

Preklad: Jozef Zelizňák

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 240

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8159-114-3

Odporúčaná cena: 11.50 eur

Vychádza 15. októbra 2014

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Úryvok z knihy

Mám dvoch priateľov. Dobrého a zlého. A ešte mám jedného brata.
Možno nie je taký sympatický ako ja, ale je v pohode.
Bývam v jeho byte, kým je na cestách. Je to fajn byt. Brat má kopu peňazí. Bohvie, ako to robí. Nestíham to sledovať. Niečo kupuje alebo predáva. A teraz cestuje. Povedal mi, kam sa chystá. Aj som si to zapísal. Možno to bola Afrika.
Nechal mi faxové číslo a požiadal ma, aby som mu naň posielal poštu a odkazy. Je to moja malá úloha. Jednoduchá a znesiteľná úloha.
Za odmenu tu môžem bývať.
To si cením.
To je presne to, čo potrebujem.

Trochu času na upokojenie.

Môj život bol v poslednom čase zvláštny. Dospel k bodu, keď som o všetko stratil záujem. Mal som dvadsaťpäť. Pred niekoľkými týždňami.
S bratom sme obedovali u rodičov. Dobré jedlo. A zákusky. Hovorili sme o všetkom možnom.
Zrazu som prekvapil sám seba, keď som začal rodičom vyčítať, že ma nikdy nenútili športovať na špičkovej úrovni. Vôbec sa to tam nehodilo.