Right menu


Hanif Kureishi: Budha z predmestia

Karim žije so svojim indickým otcom a anglickou matkou na londýnskom predmestí. Roky jeho dospievania zmení otcova premena zo sivého úradníka na „budhu z predmestia“, ktorý si opantá skupinku ľudí veriacich, že jeho východná múdrosť nie je len zásterka a spôsob, ako sa vymaniť z nudného života. (vychádza 18. júla)

Dostupné aj ako e-kniha

Veľkú úlohu zohráva aj otcova nová známosť, krásna a ambiciózna Eva a ďalší ľudia, prichádzajúci do Karimovho života zo starého indického aj nového britského prostredia. Nastávajú roky plné dramatických zmien, sexuálnych eskapád, ale aj politických a spoločenských zmien.

Román preložený do dvadsiatich jazykov voľne a veľmi vtipne reflektuje autorovo dospievanie na začiatku sedemdesiatych rokov v súvislosti s vtedajšou revoltou mládeže a celkovou spoločenskou situáciou. Veľkú úlohu v ňom zohráva aj populárna hudba, autorom soundtracku k štvordielnemu televíznemu spracovaniu románu bol David Bowie. Kureishi za svoj román získal Whitbreadovu cenu za najlepší debut roka.

O autorovi

Hanif Kureishi (1954) sa narodil na londýnskom predmestí. Jeho otec bol Pakistanec indického pôvodu a matka Angličanka, čo sa odráža aj na jeho tvorbe, vrátane úspešného debutu Budha z predmestia. Je autorom filmových scenárov, divadelných hier a viacerých próz, v slovenčine vyšiel jeho román Intimita, poviedková kniha Polnoc celý deň a pod názvom Súboj aj kniha, v ktorej sa Čechovov text dočkal novej verzie práve z pera Hanifa Kureishiho.

Recenzie

„Veľmi neúctivý a veľmi neslušný, ale aj dojemný a úprimný román. A popri tom mimoriadne zábavný.“ Salman Rushdie

„Úžasný román. Úprimne pochybujem, že v tomto roku, a možno za celú dekádu budem čítať niečo srdečnejšie a vtipnejšie.“ Angela Carter, Guardian

„Jeden z najzábavnejších románov o dospievaní a jedna z najostrejších satír o rasových vzťahoch v Británii.“ Independent on Sunady

„Vtipný, svieži, anarchický a ničím nespútaný román.“ Sunday Times

„Hriešne zábavný román. “ New York Times

Z predmestia sa dá len zdrhnúť

Autor: Hanif Kureishi

Titul: Budha z predmestia

Originálny názov: The Buddha of Suburbia

Edícia: Tichá voda

Preklad: Marína Gálisová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 344

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-473-1

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza: 18. júla 2017

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum