Right menu


Hanif Kureishi: Intimita

„Zajtra urobím niečo, čo im ublíži a čo ich poznamená na celý život.“ Štyridsiatnik Jay stojí pred vážnym životným rozhodnutím – chce opustiť svoju ženu Susan, ktorú už nemiluje, aj dvoch malých milovaných synov. Román Intimita zachytáva jeho poslednú noc s rodinou, ktorá mu poskytuje bezpečie, ale aj príliš veľkú istotu, že sa v jeho živote už neobjaví ten druh vzrušenia, ktorý ho priťahuje. (vychádza 15. novembra)

V zmätených myšlienkach preberá svoj vzťah so Susan, intenzívne sa ale vracia aj k svojej bývalej milenke Nine a necháva sa unášať nejasnými nádejami do budúcnosti. Akokoľvek nedospelé to je, mužskí čitatelia sa môžu nájsť v rozprávačovom odpore k usadenosti a volaní po slobode, ženám poskytuje kniha dosť desivý pohľad do mužskej mysle. Už prvé reakcie po vydaní knihy boli protichodné, autorovi však nik nemohol vyčítať, že by tému nespracoval poctivo a so sebe vlastnou otvorenosťou.

O autorovi

Hanif Kureishi (1954) sa narodil na londýnskom predmestí. Jeho otec bol Pakistanec indického pôvodu a matka Angličanka, čo sa odráža aj na jeho tvorbe, vrátane úspešného debutu Budha z predmestia, ktorý nedávno vyšiel aj v slovenskom preklade. Je autorom filmových scenárov, divadelných hier a viacerých próz, v slovenčine vyšiel jeho román Intimita, poviedková kniha Polnoc celý deň a pod názvom Súboj aj kniha, v ktorej sa Čechovov text dočkal novej verzie práve z pera Hanifa Kureishiho.

Anatómia odchodu

Úryvok:

Toto je najsmutnejšia noc v mojom živote, pretože odchá­dzam a už sa nevrátim. Zajtra ráno, keď žena, s ktorou žijem šesť rokov, odíde do roboty na bicykli a pestúnka vezme naše deti do parku, zbalím si do kufra zopár vecí, vytratím sa z domu, dúfajúc, že si ma nikto nevšimne a odveziem sa metrom k Viktorovi. Uňho budem nevedno ako dlho prespávať na zemi v miniatúrnej izbe pri kuchyni, ktorú mi láskavo ponúkol. Každé ráno odložím úzky matrac do kumbálu. Zatuchnutý paplón natlačím do periniaka. Van­kúše vrátim na pohovku.

Do tohto života sa už nikdy nevrátim. Nemôžem. Možno by som jej mal nechať odkaz. „Drahá Susan, odchádzam navždy...“ Možno bude lepšie, ak zavolám zajtra poobede. Alebo by som sa mohol zastaviť cez víkend. Podrobnosti som si ešte nepremyslel. Takmer určite jej o svojich úmys­loch nepoviem dnes večer ani v noci. Odložím to na neskôr. Prečo? Pretože slová sú činy, a keď ich vyslovíme, začnú sa diať veci. Keď nám raz vykĺznu z úst, nemožno ich vziať späť. Stane sa čosi nezvratné a ja mám strach a cítim sa neisto. V skutočnosti sa celý trasiem, vlastne som sa triasol celé odpoludnie, celý deň. Pokračovanie úryvku nájdete tu

Autor: Hanif Kureishi

Titul: Intimita

Originálny názov: Intimacy

Edícia: Tichá voda

Preklad: Ľubomíra Kuzmová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 112

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-529-5

Odporúčaná cena: 10.95 eur

Vychádza: 15. novembra 2017

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum