Right menu


Heine Bakkeid: Neprebudíme sa

V slovenčine vychádza už tretia kniha jedného z najoriginálnejších autorov severskej krimi, čerstvého držiteľa Rivertonovej ceny 2022 za najlepšiu nórsku detektívku roka, ktorú získal za román St. Avenger. (vychádza 15. septembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Bývalý vyšetrovateľ Thorkild Aske sa musí vrátiť k svojim koreňom na Islande, keď jeho otec Ulfur, environmentalista s pohnutou minulosťou, ochorie na rakovinu. Ulfur je však aj vo väzení: obvinili ho z vraždy jeho mladej milenky. Otec trvá na tom, že je nevinný. Thorkild a jeho sestra začnú pátrať po pravde a skutočnom vrahovi. Ich cesta vedie naprieč Islandom a do temných hlbín minulosti – ich vlastnej, ako aj Ulfurovej radikálnej environmentálnej skupiny – a hrozí, že odhalí temné tajomstvá, na ktoré je najlepšie zabudnúť. Cena za pravdu sa bude počítať v ľudských životoch.

O autorovi

Heine Bakkeid (1974) je nórsky spisovateľ, ktorý bol doma známy predovšetkým vďaka románom pre tínedžerov. Detektívka Zajtra mi budeš chýbať bola jeho prvým románom pre dospelých. Svojou pochmúrnou atmosférou, stupňujúcou sa paranojou a hodnoverne vykreslenými postavami zosobňuje to najlepšie, čo nám škandinávska žánrová literatúra v uplynulých rokoch ponúkla. V podobnom duchu sa nesie aj druhá kniha s vyšetrovateľom Thorkildom Askem Stretneme sa v raji, na ktorú nadväzuje kniha Neprebudíme sa, kde sa hlavná postava vracia na rodný Island. Za štvrtý román v sérii St. Avenger získal autor Rivertonovu cenu za najlepšiu nórsku detektívku roka.

Recenzie

„Heine Bakkeid ponúka humor, vzrušenie, vážnosť a drámu súčasne. Je to zábavné čítanie s brilantnou kriminálnou zápletkou. Vtiahne vás do deja a zároveň vyvolá zamyslenie, čím Heine v celej knihe opakovane zaujme."

– Bygdebladet

„Pochmúrny aj melancholický ako islandská pustá krajina. Skutočne skvelý a napínavý kriminálny román, ideálny pre čitateľov, ktorí pri čítaní radi kombinujú a uvažujú.“

– Titeln

„Pomerne spletitý príbeh sa ukážkovo vyhýba typickým krimi-klišé, plný silných a dobre napísaných postáv.“

– Kirjavinkit

Úryvok

„Na lávových poliach na severozápade ostrova našli v zime telo mladej ženy, ktorá zmizla minulé leto počas festivalu v Akureyri. Ukázalo sa, že bola členkou jeho diverznej ekologickej skupiny."

„A upodozrievajú ho z vraždy?" spýtala sa Liz.„Dobrý bože, veď má vyše sedemdesiat..."

„Nielenže ho zatkli, oni ho aj odsúdili. Podľa článku, ktorý som našiel na internete, už vyniesli rozsudok. Sedí v novej väznici za Reykjavíkom, odvolal sa a čaká."

„Pomôžeš mu?"

„A ako?" začudujem sa. „Mám nejako odčarovať tú mŕtvolu, rakovinu alebo rozsudok?"

„Nie, ale..."

„Ideme tam, aby sme sa s ním rozlúčili," vyhlásim. „To je všetko."

Autor: Heine Bakkeid

Titul: Neprebudíme sa

Edícia: Labyrint

Séria: Thorkild Aske (3. diel)

Originálny názov: Vi skal ikke våkne

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 320

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8242-117-3

Odporúčaná cena: 14.95 eur

Vychádza: 15. septembra 2022

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum

-------------------------------------------------------

Vychádza v roku 2023

Heine Bakkeid: St. Avenger

Keď v pieskových dunách miestnej pláže v Stavangeri objavia pochovanú ťažko dobitú mŕtvolu pravdepodobne policajta Simona Bergelanda, Thorkild Aske sa vracia do mesta, ktoré ho prenasleduje v jeho snoch, a hľadá odpovede. Stavanger je miestom, kde sa to všetko zvrtlo; kde stratil Freiu a svoju prácu v špeciálnej jednotke. Na vine bol Simon Bergeland, Frein milenec – od toho osudného dňa však zostal nezvestný. Čoskoro sa ukáže, že udalosti z minulosti neboli také, ako si Thorkild myslel, a keď sa voči nemu nahromadia hrozby, je jasné, že jeho návrat do Stavangeru je nielen nechcený – môže ho stáť aj život.

St. Avenger je napínavý štvrtý diel série Heineho Bakkeida o utrápenom a sardonickom bývalom vyšetrovateľovi Thorkildovi Askeovi. Autor za knihu v roku 2022 získal Rivertonovu cenu za najlepšiu nórsku detektívku roka.