Right menu


Heine Bakkeid: Zajtra mi budeš chýbať

Thorkild Aske je vydedenec. Bývalého policajného vyšetrovateľa práve prepustili z väzenia, kde si odsedel trest za zabitie, jeho najbližší majú dosť starostí sami so sebou a o neho sa zaujíma len jeho psychiater, ktorý ho zásobuje tým jediným, čo mu pomáha prežiť: tabletkami proti úzkosti. (vychádza 22. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Pod tlakom okolností sa ujíma prípadu nezvestného mladíka a vydá sa po ňom pátrať na malý ostrov s majákom. Blíži sa zima, k pevnine sa valia búrky a Thorkild má na temnom sychravom severe problém rozlíšiť realitu a stihomam. Rýchlo si uvedomí, že mladíkovo zmiznutie nebola nešťastná náhoda a aj to, že vlastne pátra už iba po jeho tele. Miestni policajti mu nemienia pomôcť, on je však odhodlaný zistiť pravdu o tom, čo sa stalo, aj napriek tomu, že sa neustále potkýna o prízraky svojej minulosti.

O autorovi

Heine Bakkeid (1974) je nórsky spisovateľ, ktorý je doma známy predovšetkým vďaka svojim románom pre tínedžerov. Otec troch detí (a pôvodne systémový programátor) si svoje publikum získal sériou, ktorú sám žánrovo zaradil medzi „niečo ako historický horor a detektívka zároveň“. Zajtra mi budeš chýbať je jeho najnovšou knihou a prvým románom pre dospelých. Svojou pochmúrnou atmosférou, stupňujúcou sa paranojou a hodnoverne vykreslenými postavami zosobňuje to najlepšie, čo nám škandinávska žánrová literatúra v uplynulých rokoch ponúkla. V súčasnosti pracuje na voľnom pokračovaní knihy.

Recenzie

„Bakkeid má výnimočný jazyk, dokáže pútavo vykresliť nebezpečenstvá ukrývajúce sa v hlbinách mora i v hlbinách človeka. Na jeho románe je niečo klasické: či už ide o dej alebo galériu hlavných a vedľajších postáv.“

Arbeiderblad

„Tradičný psychologický triler, v ktorom je dej poznačený temnými postavami, paranojou a hrozivými udalosťami.“

Verdens Gang

„V celom Nórsku niet nikoho, kto by tak majstrovsky opísal mŕtvolu hnijúcu v mori.“

Dagbladet

Ako od prekliateho básnika

Úryvok

„Našiel som telo,“ začnem. „V mori.“

„Dána?“ Počujem, ako tí, čo sú s ním, stíchnu, už nemrmlú. Rozhostí sa tam úplné ticho.

„Nebol niekto hlásený ako nezvestný?“

„Nie,“ začne Bjørkang.

„Nie je to Rasmus,“ preruším ho. „Je to žena.“

Nespúšťam pohľad zo ženy bez tváre. Sneh ju pokryl tenkou bielou blanou a teraz vyzerá ako morbídna verzia snehového anjela, ktorému chýba pol krídla.

Autor: Heine Bakkeid

Titul: Zajtra mi budeš chýbať

Edícia: Labyrint

Originálny názov: Jeg skal savne deg i morgen

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 336

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-545-5

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza 22. novembra 2017

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum