Right menu


Helga Flatland: Moderná rodina

Súrodenci Liv, Ellen a Håkon prichádzajú aj s deťmi a partnermi na taliansku riviéru, aby oslávili otcovu sedemdesiatku. Oslava sa uberie nečakaným smerom, keď rodičia počas slávnostného obeda oznámia, že sa rozvádzajú. Šokovaní súrodenci sa každý po svojom pokúšajú vyrovnať s novou situáciou.

Dostupné aj ako e-kniha

Nečakaný zvrat mení dejiny aj dynamiku celej rodiny. V príbehoch troch súrodencov sa z rôznych uhlov pohľadu dozvedáme o ich vzťahoch, o blízkosti, rozvrate, následkoch rozvodu – a o tom, čo vlastne znamená byť rodinou. Helga Flatland píše o medziľudských vzťahoch s takým porozumením, psychologickou hĺbkou ale aj humorom, ako len málo autorov.

Sladkotrpký román ocenený Cenou nórskych kníhkupcov ponúka detailný pohľad na našich najbližších. Odhaľuje, že nikdy nie je neskoro na to, aby sme sa mohli zmeniť...

O autorke

Helga Flatland (1984) patrí medzi popredných mladých nórskych autorov. Opismi ľudského prežívania smútku, blízkosti či rozchodov si získala veľké publikum. Vyštudovala severské jazyky a literatúru na Univerzite v Osle a absolvovala trojročný kurz kreatívneho písania. Debutovala románom Zostaň, ak môžeš. Odíď, ak musíš (2010), za ktorý získala Cenu Tarjeiho Vesaasa za najlepší debut a Cenu mladých kritikov. Svoju pozíciu potvrdila románom Všetci chcú domov. Nik nechce späť (2011). Posledným dielom trilógie je román Celok neexistuje (2013). Ako spisovateľka pre deti debutovala knihou Eline má návštevu (2015), za knihu Moderná rodina (2017) získala Cenu nórskych kníhkupcov za najlepší román roku.

Recenzie

„Písanie Helgy Flatland je kryštálovo čisté a nevtieravé, okorenené nenápadným humorom. Opäť sa ukázala ako skvelá a múdra pozorovateľka medziľudských vzťahov.“

– Dagsavisen

Úryvok

- Pokúsime sa žiť samostatne, takto nám to už niekoľko rokov nefungovalo. Občas som sa s vami o tom predsa pokúšal pozhovárať, povie otec.

- So mnou nie, povie Håkon.

Ani so mnou, pokiaľ sa pamätám. Nastane ticho. Mama s otcom vyzerajú ako dve zahanbené deti, zabolí ma to, automaticky chytím otca za ruku a stisnem mu ju, ale hneď ju aj prudko pustím, pretože si všimnem, ako sa mama na nás pozerá a rukou nervózne hladí obrus, vyzerá pri tom osamelo. Svoje myšlienky nemám pod kontrolou, skáču z jednej scény na druhú. Predstavujem si, ako to poviem deťom, predstavujem si, ako otec sťahuje z domu škatule so svojimi vecami, alebo možno sa odsťahuje mama, predstavujem si náš dom bez jej kresla v rohu obývačky, koho pozveme na Vianoce, odrazu je zo mňa dieťa.

Ellen sa rozosmeje. Jej smiech znie úprimne.

- Vzdialili ste sa jeden druhému? Budúcnosť? Nehnevajte sa, ale máte sedemdesiat!

Autor: Helga Flatland

Titul: Moderná rodina

Pôvodný názov: En moderne familie

Preklad: Ľubomíra Kuzmová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 256

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-823-4

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza 10. júla 2020

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum