Right menu


Horst a Enger: Bod nula

Bod nula je prvým dielom série prípadov inšpektora Alexandra Blixa a novinárky Emmy Rammovej, ktorý napísali títo dvaja škandinávski autori spoločne. Kniha sa stretla s veľkým ohlasom čitateľov a v Nórsku už vyšla aj ich druhá spoločná kniha Dymová clona, ktorej slovenský preklad pripravujeme. (vychádza 31. júla)

Bývalá kráľovná bežeckých tratí Sonja Nordstrømová záhadne zmizne krátko po vydaní svojej kontroverznej autobiografie. Keď do jej odomknutého domu vojde novinárka Emma Rammová, nájde na televízore pripevnené jej štartovné číslo. Prípad pridelia vyšetrovateľovi Alexandrovi Blixovi, ktorý sa stále nevie vyrovnať s tým, ako pred rokmi skončila rukojemnícka dráma, kde mal len stotiny sekundy na správne rozhodnutie.

Okolnosti spôsobia, že Rammová a Blix musia pri vyšetrovaní spolupracovať. Postupne prichádzajú na to, že Nordstrømovej zmiznutie je len jedným dielikom presne premysleného plánu. Scenára, ktorý napísal metodický a nemilosrdný vrah. Po ničom netúži tak, ako po pozornosti publika. A má sa ním stať celá krajina.

O autoroch

Jørn Lier Horst (1970) až donedávna pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku, študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu. Najznámejšia je jeho séria detektívnych prípadov s Williamom Wistingom, na ktorú nadväzuje aj séria Odložený prípad. Je držiteľom Ceny nórskych kníhkupcov, získal Rivertonovu cenu za najlepšiu nórsku detektívku roka a následne aj Sklenený kľúč za najlepšiu škandinávsku detektívku.

Thomas Enger (1973) je nórsky autor a novinár. Preslávil sa už svojím prvým detektívnym románom Zdanlivo mŕtvy, ktorý sa stal hneď po vydaní bestsellerom. Nasledovali štyri ďalšie knihy o novinárovi Henningovi Juulovi, ktorý rieši na vlastnú päsť kriminálne prípady. Enger patrí medzi najobľúbenejších severských autorov detektívok.

Úryvok

Muž mohol mať tesne pred štyridsiatkou, bradatý, na hlave sa mu ježili krátke vlasy. Bol spotený. Namieril na Blixa. Ruka sa mu nezachvela. Nebol nervózny. Len zúfalý.

Dievčatko zavrelo oči. Po lícach sa mu skotúľali slzy.

„Nespravte žiadnu hlúposť,“ povedal Blix. Pokúšal sa spomenúť si na to, čo sa učili v škole, na to, čo treba v takejto situácii povedať, ako ju zvládnuť. Teraz sa v jednej takej ocitol, nenapadali mu však žiadne rozumné stratégie, ostávalo mu len improvizovať. Pokúsiť sa mužovi dohovoriť, priviesť ho k rozumu.

Zišla mu na um Merete, ktorá naňho čakala doma. Nikdy sa jej nepáčilo povolanie, pre ktoré sa rozhodol. Vždy mu pripomínala hrozby, ktorým bude musieť čeliť.

Zišla mu na um Iselin. Mala len tri mesiace.

Blix sklonil zbraň.

Recenzie

„Na Bod nula tak rýchlo nezabudnete, nielenže je to dobre napísaný a napínavý príbeh, ale navyše je aj veľmi severský.“ Krimifan

„Tento román je špičkou nórskej kriminálnej literatúry – podľa mňa jedna z najlepších kníh roka.“ Fyens Stifstidende

„Autori vedia, ako rozptýliť v texte informácie a dezinformácie a ako zviesť dočasne na falošné stopy nielen Blixa a Rammovú, ale aj čitateľa.“ Jyllands-Posten

Autori: Jørn Lier Horst, Thomas Enger

Titul: Bod nula

Edícia: Labyrint

Séria: Blix a Rammová (1. diel)

Originálny názov: Nullpunkt

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 296

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-725-1

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza 31. júla 2019

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum