Right menu


Irvin D. Yalom: Liečba Schopenhauerom

Philip bol pacient, ktorému renomovaný psychoanalytik Julius Hertzfeldt pred dávnymi rokmi nedokázal pomôcť a vyliečiť ho zo závislosti od sexu. Ich životné cesty sa opäť pretnú v čase, keď je Julius náhle konfrontovaný s vlastnou smrteľnosťou a ochorenie, ktorému čelí, ho prinúti klásť si otázky o význame svojho života. (vychádza 7. októbra)

Pri stretnutí s Philipom zistí, že je stále rovnako arogantný a sebastredný, ale svojej závislosti sa údajne zbavil – a to síce čítaním diela nemeckého pesimistického filozofa Arthura Schopenhauera, ktorý do filozofie vniesol telesnosť.

Yalom sa v tejto knihe venuje veľkým témam: strate, pátraniu po zmysle života a sexuálnej túžbe. Je to však aj príbeh posledného roka starnúceho psychiatra a jeho terapeutickej skupiny. Prelínajú sa v ňom príbehy ľudí zo súčasnosti s osudom veľkého nemeckého filozofa, v ktorého dielach niekto mohol nájsť útechu, aj keď rovnako tam bola aj beznádej.

O autorovi

Irvin D. Yalom (1931) je emeritným profesorom psychiatrie na Stanfordovej univerzite, zaraďuje sa k tzv. existenciálnej psychoterapii. Je autorom literatúry faktu o psychoterapii, románov a poviedkových kníh. V psychoterapeutickej praxi sa preslávil netradičným prístupom k pacientom. Ľudský život je podľa Yaloma vymedzený štyrmi skutočnosťami, na ktoré človek musí reagovať: izoláciou od druhých, nezmyselnosťou, smrteľnosťou a slobodou. Naše duševné zdravie závisí práve od spôsobu reakcie na tieto podnety. Okrem románov Keď Nietzsche plakal a Liečba Schopenhauerom (tretiu časť tejto voľnej filozofickej trilógie s názvom Problém Spinoza pripravujeme) a poviedkovej knihy Mama a zmysel života a Všetko trvá krátko, vyšla v slovenčine aj jeho autobiografia Ako som sa stal sám sebou.

Recenzie

„Filozofický román, ktorý veľmi presvedčivo skúma stratu, sexuálnu túžbu a hľadanie zmyslu života.“

Library Journal

Úryvok

Pamätám si, že som sa na našu terapiu veľmi naviazal. Stalo sa z nej moje druhé nutkanie, žiaľ, nedokázalo vytlačiť to sexuálne, len s ním koexistovalo bok po boku. Pamätám si, že som každú spoločnú hodinu nedočkavo vítal, ale po každej som cítil sklamanie. Je ťažké rozpamätať sa, čo sme spolu robili – myslím, že sme sa pokúšali porozumieť môjmu nutkaniu cez prizmu minulosti. Pokúšali sme sa tomu prísť na koreň. A niečo sa nám aj rozlúsknuť podarilo. Lenže mne sa každé riešenie zdalo podozrivé. Ani jedna hypotéza nebola dostatočne podložená argumentmi, ani jedna nebola podopretá dôkazmi, a čo bolo horšie, ani jedna nezmiernila moje nutkanie.

Autor: Irvin D. Yalom

Titul: Liečba Schopenhauerom

Originálny názov: The Schopenhauer Cure

Preklad: Vladislav Gális

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 384

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-777-0

Odporúčaná cena: 15.95 eur

Vychádza: 7. októbra 2019

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum