Right menu


Irvin D. Yalom: Lži na pohovke

Ernesta Lasha, mladého psychoanalytika zo San Francisca, etická komisia jedného dňa poverí, aby vyšetril terapeutický postup slávneho staršieho kolegu. Ide o veľmi citlivý prípad: Seymoura Trottera obvinili zo sexuálneho pomeru s pacientkou, ktorá je od neho o štyridsať rokov mladšia. (vychádza 10. októbra)

Dostupné aj ako e-kniha

Trotter trvá na tom, že šlo o jediný spôsob, ako zabrániť žene v sebazničujúcom konaní. Lashova viera v tradičnú terapiu je otrasená. Čím viac prípad skúma, tým silnejšie je jeho presvedčenie, že každý pacient potrebuje celkom individuálnu liečbu.

Lži na pohovke sú fascinujúci a inteligentný román, ktorý dojme prekvapujúcou ľudskosťou a vierou vo vykúpenie.

O autorovi

Irvin D. Yalom (1931) je emeritným profesorom psychiatrie na Stanfordovej univerzite, zaraďuje sa k tzv. existenciálnej psychoterapii. Je autorom literatúry faktu o psychoterapii, románov a poviedkových kníh. V psychoterapeutickej praxi sa preslávil netradičným prístupom k pacientom. Ľudský život je podľa Yaloma vymedzený štyrmi skutočnosťami, na ktoré človek musí reagovať: izoláciou od druhých, nezmyselnosťou, smrteľnosťou a slobodou. Naše duševné zdravie závisí práve od spôsobu reakcie na tieto podnety.

Úryvok

Chcete počuť príklad? Dobre, poviem vám jeden zo začiatku terapie, možno z tretieho alebo štvrtého mesiaca. Zameriaval som sa na jej sebadeštrukčné sexuálne správanie a pýtal som sa jej, čo od mužov skutočne chce – vrátane prvého muža v jej živote, jej otca. Nikam to však neviedlo. Odolávala všetkým pokusom hovoriť o minulosti – tvrdila, že sa toho prejedla u iných cvokárov. Okrem toho si vzala do hlavy, že prehrabávanie popola minulosti je len výhovorka, aby sa človek mohol vyhnúť osobnej zodpo­vednosti za svoje činy. Prečítala si moju knihu o psychoterapii a citovala z nej presne toto. Viete, ako to neznášam? Keď pacient vzdoruje a pomáha si citátmi z vašich kníh, ste v koncoch.

Autor: Irvin D. Yalom

Titul: Lži na pohovke

Preklad: Vladislav Gális

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Tichá voda

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 420

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-521-9

Odporúčaná cena: 14,95 eur

Vychádza 10. októbra 2017

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum