Right menu


James Meek: Skutky z lásky - sibírsky román

Sibír v roku 1919: sekta kastrátov, kanibali a československé légie, ktoré očakáva útok boľševikov blížiacich sa po Transsibírskej magistrále. Výborne napísaný historický román nominovaný na Bookerovu cenu.

James Meek, britský spisovateľ a publicista vo svojom sibírskom románe opisuje roky ruskej revolúcie v mestečku obsadenom československými légiami, ktoré očakáva útok boľševikov blížiacich sa po Transsibírskej magistrále. Záhadný Samarin, hlavná z postáv románu do tohto mesta prichádza s príbehom o svojom úteku z pracovného tábora za polárnym kruhom a postupne odhaľuje svoju skutočnú podstatu.

Meekov román je verný historickým udalostiam. Odohráva sa v roku 1919, keď sa Rusko zmietalo v občianskej vojne medzi komunistickými červenými a monarchistickými bielymi. Dejiskom je odľahlé sibírske mestečko Jazyk, kde sa po svojej veľkej ceste z Rakúsko-Uhorskej monarchie dostali aj československí vojaci. Zostali tam ako odpadky v veľkej vojnovej kuchyne. Zvyšky, na ktoré novo vzniknutá Československá republika pravdepodobne zabudla.

Československí vojaci sa snažia zorientovať v novej situácii a skutočnosť, že zostali v meste, ktoré obývajú členovia zvláštnej kresťanskej sekty kastrátov, okolo ktorého sa neustále obšmietajú trestanci z cárových táborov na Sibíri, im život nijakým spôsobom neuľahčuje. Každodenná nerozhodnosť, túžba vrátiť sa domov a skutočnosť a fanatici schopní v mene lásky či nenávisti úplne absurdných skutkov, ich postupne privádzajú do šialenstva.

Román o láske a krutosti, o ideáloch a ich strácaní, o situácii, keď nikomu nemožno veriť je napísaný nesmierne jasným štýlom. Skutky z lásky sú románom, ktorý nadväzuje na literárnu tradíciu 19. storočia.

„Skutky z lásky pripomínajú Mandolínu kapitána Corelliho. Spájajú epický rozsah klasických ruských románov s psychologickou detailnosťou napínavých thrillerov… Meek napísal filozofický román, ktorý ponúka pútavý príbeh a zápletku pre mnohých a viac než dosť myšlienok pre hŕstku tých, ktorí túžia po myslení.“ Literary Review

O autorovi:

James Meek (1962) je popredným britským spisovateľom a publicistom. Narodil sa v Londýne, vyrastal v Dundee. Jeho otec bol Škótom narodeným v Indii, jeho matka bola dcérou židovskej imigrantky z Maďarska a anglického novinára a spisovateľa.

Od roku 1985 pracoval ako reportér, takmer celé deväťdesiate roky pôsobil ako zahraničný spravodajca denníku Guardian z Ruska. Momentálne žije v Londýne, kde sa naplno venuje písaniu, prispieva do popredného spoločensko-literárneho dvojtýždenníka London Review of Books a kvartálnika Granta. Za reportáže z Iraku a eseje o Guantáname získal niekoľko britských a medzinárodných novinárskych cien.

Napísal dve zbierky poviedok a štyri romány. Najväčší úspech dosiahol s románom Skutky z lásky, ktorý bol v roku 2005 nominovaný na Bookerovu cenu, stal sa škótskou Knihou roka a nasledujúci rok získal Ondaatjeho cenu. Je preložený do dvadsiatich jazykov, jeho filmové spracovanie pripravuje spoločnosť Johnnyho Deppa

Preložila Aňa Ostrihoňová, ISBN 978-80-970661-4-7, MOC: 12.95 eur

Recenzie:

Milujúci vojaci, kanibali a kastráti

Recenzia v Týždni (zamknuté)

Distribúcia: V kníhkupectvách od 21. novembra. Veľkoobchodnú distribúciu našich kníh zabezpečuje spoločnosť Partner Technic.

Kontakt na vydavateľa: info(zavináč)premedia.sk, 0948 866 627.

Úryvok z knihy - 3. kapitola

4.mutz_sr.pdf 109,78 kB

Tlačová správa

Recenzia z Historickej revue 8/2012