Right menu


Jean-Michel Guenassia: Vysnívaný život Ernesta G.

Román, ktorý nepriamo nadväzuje na Klub nenapraviteľných optimistov, sa odohráva v Paríži, Alžírsku a povojnovom Československu. Životná púť Josefa Kaplana, pokračovateľa židovského rodu pražských lekárov, je kafkovsky fatalistiká, no nikdy nie bezvýchodisková. (vychádza 21. júna)

Dostupné aj ako e-kniha

Jeho priateľstvá, vzťahy so ženami i angažovanosť prechádzajú od živelnosti až po sklamanie, má však jednu istotu a tou je práca lekára. Tá mu do života v polovici 60. rokov privedie aj istého Ernesta G., juhoamerického revolucionára v zúboženom zdravotnom stave... Fikcia zasadená do reálneho prostredia s konkrétnymi historickými faktami prináša čitateľovi autentický záznam o živote a prežití v dvadsiatom storočí nielen v Európe.

Recenzie

„Po Klube nenapraviteľných optimistov, ktorý zaznamenal veľký úspech, zažiaril rozprávačský talent Jeana-Michela Guenassiu aj v tomto románe, ktorý zachytáva celé dvadsiate storočie.“

– André Lebel, La Presse

„Vysnívaný život Ernesta G. je strhujúci román. Srdcovka.“

– Sabrina Dufourmont, Le Point

„S komunistickými ideálmi v pozadí a vykreslením režimu, ktorý vyprodukoval toľko väzňov a obetí, je Vysnívaný život Ernesta G. pozoruhodným románom, ktorý nás bravúrne sprevádza pohnutými dejinami 20. storočia. “

– Alexandre Fillon, Lire

Úryvok z knihy

Josef spal, keď parník Lépine vplával do prístavu. Prišiel o pomalú plavbu pred príchodom do zátoky, v ktorej zo skál vyrastalo mesto. Neodhalilo sa pred ním, neskúmal pozorným pohľadom premenlivé kontúry tohto amfiteátra, ani nepočul ostatných cestujúcich, ako ukazujú a pomenúvajú známe miesta.

Prvé, čo Josefovi zišlo na um pri spomienke na Alžír, bolo toto zlaté rozplývajúce sa svetlo vo chvíli, keď ešte omámený otvoril dvere na chodbičke s kajutami a zasiahol ho nekonečný blesk neviditeľného fotografa, pred ktorým si musel chrániť tvár dlaňami. Zacítil vanilkovú vôňu, pohltil ho nával horúceho vzduchu. Kládol si otázku, či niekde horí, nikde žiadna panika, len hukot žeriava, ktorý vykladal trsy banánov v rušnom prístavisku. Pomaly odtiahol prsty na ruke, aby si privykol na túto žiaru, zdvihol zrak, zbadal rajskú modrú, akú nikdy predtým nevidel ani v Prahe, ani v Paríži, čistučkú, teplú a trblietavú, jednofarebný monument zavesený na oblohe zjavne s jediným cieľom – hypnotizovať.

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum

Autor: Jean-Michel Guenassia

Titul: Vysnívaný život Ernesta G.

Originálny názov: La Vie rêvée d'Ernesto G

Preklad: Andrea Černáková

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13,5 x 20,5 cm

Počet strán: 432

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-960-6

Odporúčaná cena: 15.95 eur

Vychádza: 21. júna 2021

Pripravujeme na 2022

Jean-Michel Guenassia:Zasľúbené zeme

Paríž, Alžír, Tel Aviv, Petrohrad. Hrdinovia z Nenapraviteľných optimistov, ich sny a štyri desaťročia, v ktorých sa zrazili všetky sľuby jednej krajiny a zároveň všetky zasľúbené krajiny.

Michel Marini má práve devätnásť rokov a za sebou maturitu. Chce vycestovať za Camille do Izraela, so svojou Leicou dobyť svet a nájsť Cécile, priateľku svojho nezvestného brata Francka, ktorý sa nevrátil z Alžírska po tom, čo dezertoval. Ako presvedčený komunista sa totiž rozhodol radšej meniť svet.

V zajatí svojich lások a tajomstiev poslední nenapraviteľní optimisti prechovávajú v týchto neľahkých časoch veľké nádeje.

Od kolonializmu k pádu sovietskeho bloku, od zázrakov konzumnej spoločnosti po mystické volanie Jean-Michel Guenassia vykresľuje intímnu epopeju celej jednej generácie.