Right menu


Jørn Lier Horst: Keď sa more upokojí

William Wisting vyráža v jeden hmlistý večer do terénu – pri lekárni v Staverne totiž našli ležať muža so strelnými ranami. O pár hodín neskôr a niekoľko kilometrov ďalej nachádza polícia zuhoľnatené ľudské pozostatky a keď more vyplaví ďalšiu čerstvú mŕtvolu, je skúsenému vyšetrovateľovi jasné, že zrejme čelia kriminálnemu prípadu netušených rozmerov. (vychádza 26. novembra)

Wisting sa zahryzne do práce, hoci takmer nikto neverí tomu, že prípady nejako súvisia. Situáciu mu neuľahčuje ani fakt, že okrem neochoty vedenia musí zápasiť aj s veľkou zmenou v osobnom živote. Jeho manželka Ingrid je v Afrike, dcéra Line žije novinárčinou a on sa môže oprieť jedine o to, čo ho doteraz nikdy nesklamalo – svoj policajný inštinkt.

Recenzie

„Husté krupobitie prekvapení , Horst tentoraz naozaj nedá čitateľom vydýchnuť – až do poslednej strany sa niečo deje.“ Dagbladet

O autorovi

Jørn Lier Horst (1970) pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku, študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu. Debutoval detektívnym románom Kľúčový svedok založenom na skutočnom prípade. Uviedol ním už štrnásťdielnu sériu kníh s inšpektorom Williamom Wistingom a jeho dcérou, novinárkou Line. Za román Na zimu zatvorené získal Cenu nórskych kníhkupcov, za Poľovné psy získal cenu pre najlepšiu nórsku detektívku roka a následne aj cenu pre najlepšiu škandinávsku detektívku. Výborných ohlasov sa dočkali aj jeho najnovšie kriminálne romány, vrátane plánovanej štvordielnej série s názvom Odložený prípad. Najnovším Horstovým projektom je séria detektívnych prípadov Blix a Rammová, ktorú píše v spolupráci s Thomasom Engerom.

Úryvok

„Haló?“ zakričal. Žiadna odpoveď. Cítil, ako mu telo zaplavuje nepokoj. Zdalo sa mu, že počuje na chodbe kroky, ale zrejme sa mýlil. Zmocnil sa ho nepríjemný pocit. Stávalo sa mu to čoraz častejšie. Najhoršie to bývalo v noci. Začalo sa to po Ingridinom odchode do Afriky a hoci si to nechcel priznať, cítil sa osamelo.

Nebál sa samoty, tak ďaleko by nezachádzal. Skôr sa desil, čo by sa mohlo stať milovanému človeku, keď nebude nablízku. Psychológ by iste tvrdil, že chce mať všetko chorobne pod kontrolou a nevie sa vyrovnať s tým, že teraz to tak nie je, ale to, čo videl a zažil, v ňom vyvolávalo strach. Pričasto bol konfrontovaný s krehkosťou ľudského života. Občas ho v noci budili zo sna spomienky na znetvorené mŕtvoly alebo zúfalé obete. Trpel, že Ingrid nie je po jeho boku a nevie, ako sa má.

Snažil sa tie myšlienky potlačiť a vykročil k dverám. Nikto tam nebol.

Autor: Jørn Lier Horst

Titul: Keď sa more upokojí

Edícia: Labyrint

Séria: William Wisting (3. diel série)

Originálny názov: Når havet stilner

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 240

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-765-7

Odporúčaná cena: 12,95 eur

Vychádza 26. novembra 2019

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum