Right menu


Jørn Lier Horst: Na zimu zatvorené

Nad pobrežím sa rozprestiera jesenná hmla. Ove Bakkerud sa rozhodol, že strávi na chate ešte posledný pokojný víkend, kým ju zavrie na zimu. Keď tam však príde, zistí, že sa do nej niekto vlámal. A v susednej chate leží muž ubitý na smrť. (vychádza 10. apríla)

Dostupné aj ako e-kniha

Policajný vyšetrovateľ William Wisting videl už aj predtým hrôzostrašné vraždy. No bizarný pohľad, aký sa mu naskytne v stavernskej chate v tú jeseň, je aj pre neho niečo nové. Keď inšpektora na spiatočnej ceste z miesta činu ktosi prepadne a on navyše zistí, že do prípadu je zapletená i jeho dcéra, zvrtne sa vyšetrovanie nečakaným smerom. Vyzerá to, akoby niekto už nemal čo stratiť. Zvláštnym znamením, ktorému nik nerozumie, sú mŕtve vtáky padajúce z neba.

Detektívny román Na zimu zatvorené bol prelomom v autorovom písaní, Jørn Lier Horst zaň získal Cenu nórskych kníhkupcov, odvtedy patrí k najprekladanejším nórskym autorom.

Jørn Lier Horst (1970) až donedávna pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku, študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu. Debutoval detektívnym románom Kľúčový svedok založenom na skutočnom prípade. Uviedol ním už čoskoro desaťdielnu sériu kníh s inšpektorom Williamom Wistingom a jeho dcérou, novinárkou Line. Za román Na zimu zatvorené získal Cenu nórskych kníhkupcov, nasledovali Poľovné psy, za ktoré získal cenu pre najlepšiu nórsku detektívku roka a následne aj cenu pre najlepšiu škandinávsku detektívku. Výborných ohlasov sa dočkal aj román Jaskynný muž. Po dvojročnej prestávke ohlásil ďalší román na leto 2015, jeho slovenský preklad vychádza na jeseň toho istého roku.

Recenzie

Zima sa blíži

Na zimu zatvorené

„Klasická policajná procedurálka od autora, ktorý veľmi dobre ovláda svoje remeslo. Každý milovník detektívok by si na Jørna Lier Horsta mal nájsť čas, Na zimu zatvorené je ideálnym úvodom.“

- Dagbladet

„Veľmi severské, veľmi podmanivé. “

- Bookoxygen

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, abcknihy

Autor: Jørn Lier Horst

Titul: Na zimu zatvorené

Edícia: Labyrint

Séria: William Wisting

Originálny názov: Vinterstengt

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 280

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-200-3

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza 10. apríla 2015

Úryvok z románu

„Ktorý pohrebný ústav to bol?“
„Memento. Najali nového šoféra. Mal doraziť pred ôsmou. V nedeľu ráno predsa nebýva hustá premávka. Chceš, aby som im zavolal?“
„Spravím to ja.“ Wisting poznal ústav Memento. Keď Ingrid umrela, práve ich poveril zariadením jej pohrebu. „Niečo nové z miesta činu?“
„Vlastne ani nie. Na chodbe nám chlapík nechal dobré odtlačky topánok v krvi, podarilo sa mi výborne nasvietiť drevenú podlahu. Skontroloval som to s topánkami suseda. (pokračovanie v prílohe)