Right menu


Karin Fossum: Neobzeraj sa

Za druhý prípad inšpektora Sejera získala autorka v jednom roku cenu za najlepšiu nórsku detektívku roka aj cenu za najlepšiu škandinávsku detektívku. V malom mestečku pod horami sa deti môžu bez­starostne hrávať a rodičia sa neboja púšťať ich von bez dozoru. Keď však malá Ranghild pri jazere objaví mŕtvolu nahej mladej ženy, pokojné dni sa zdanlivo navždy končia. Kto mohol mať dôvod zavraždiť ju?

Dostupné aj ako e-kniha

Inšpektor Sejer rieši svoj ďalší prípad a ani ten­tokrát nejde o „zvyčajných podozrivých“. V obci, kde ľudí spájajú priateľské alebo rodinné putá, musí postupovať veľmi opatrne a pri pátraní po vrahovi odhaľuje za fasádou zdanlivo sporiadaných životov nejedno temné tajomstvo.

Karin Fossum, ktorú si rýchlo obľúbili nielen fanúšikovia žánrovej škandinávskej literatúry, nám predstavuje ďalší z príbehov, na ktorých je najhrôzostrašnejšie to, že by sa mohli odohrávať práve vo vašom susedstve.

O autorke

KARIN FOSSUM (1954) je autorkou mimoriadne úspešnej série detektívnych románov o inšpektorovi Sejerovi, za ktorú získala viacero prestížnych ocenení. Autorka ako dvadsaťročná debutovala oceňovanou zbierkou poézie, nasledovali dve poviedkové knihy, prelomom však bola jej kriminálna séria o inšpektorovi Sejerovi, ktorej písanie prerušila zatiaľ len jedným románom z iného prostredia.

Recenzie

Neobzeraj sa

Profil autorky v rozhlasovej Krajine kníh

Kráľovná nórskej detektívky je pašák

Neobzeraj sa ukazuje, čím si autorka vyslúžila svoju európsku slávu. Všetky jej postavy sú napísané s inteligenciou a pochopením, aké na stránkach detektívok často nenájdete.”

Sunday Times

„Konrad Sejer patrí k inšpektorom, akými boli Adam Dalgliesh či inšpektor Morse – nadaní detektívi a sužovaní muži, ktorých človek rád spozná bližšie.”

The Boston Globe

V sérii inšpektor Sejer:

Vyšlo: Evino oko (I.), Neobzeraj sa (II.)

Pripravujeme: Kto sa bojí vlka (III.)

O knihe

Kníhkupectvá: Panta Rhei,Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Autor: Karin Fossum

Titul: Neobzeraj sa

Edícia: Labyrint

Séria: Inšpektor Sejer

Originálny názov: Se deg ikke tilbake!

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 272

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-064-1

Odporúčaná cena: 11.95 eur

Vychádza 28. februára 2014

Úryvok z románu

Bjørkova tvár v pootvorených dverách by mohla poslúžiť ako študijný materiál na tému činnosti svalov a nervových impulzov. Zachmúrený muž vystriedal v priebehu niekoľkých sekúnd niekoľko výrazov. Najprv uvideli otvorenú neutrálnu tvár človeka, ktorý nikoho nečakal a bol zvedavý. Potom za­znamenal Skarreho uniformu a rýchlo sa usiloval spomenúť si na niečo, čo by vysvetľovalo objavenie sa policajta pred jeho dvermi. Článok o mŕtvole pri jazere – prepojenie naňho a čo si asi myslia. Posledný výraz, ktorý mu zostal na tvári, bol trp­ký úsmev. (pokračovanie v prílohe)