Right menu


Matt Haig: Ako zastaviť čas

Čo by s nami urobila láska, keby sme žili stovky rokov? Tom Hazard má nebezpečné tajomstvo. Vyzerá ako bežný štyridsiatnik, trpí však zriedkavým neduhom − starne veľmi pomaly. (vychádza 24. októbra)

Dostupné aj ako e-kniha

Tom sa stretol so Shakespearom, plavil sa po oceáne s kapitánom Cookom a popíjal koktejly s Fitzgeraldom. Veľa toho zažil a o veľa prišiel. A teraz túži už len po jednom: po obyčajnom živote.

Ako zastaviť čas je príbeh o mužovi, ktorý sa stratil v čase a žene, ktorá by ho mohla zachrániť. O láske a rokoch, ktoré potrebujeme na to, aby sme pochopili, ako žiť a milovať.

O autorovi

Matt Haig sa narodil v roku 1975 v Sheffielde. Píše knihy pre dospelých aj pre deti. Jeho romány boli preložené takmer do tridsiatich jazykov, Guardian opísal jeho písanie ako „očarujúco divné“. Rozprávačom románu Posledná anglická rodina je labrador, Klub mŕtvych otcov je novou verziou Hamleta s jedenásťročným hlavným hrdinom, Majetok pána Cavea rozpráva o otcovskej posadnutosti bezpečnosťou dcéry. Román Radleyovci zachytáva príbehy rodiny abstinujúcich upírov, román Ľudstvo rozpráva o mimozemšťanovi, ktorý sa usídli v tele nie príliš príjemného chlapíka, najnovšou prózou je úspešná kniha Ako zastaviť čas. Haig je zároveň autorom literatúry faktu, v slovenčine vyšla kniha Prečo zostať nažive venovaná depresii a úzkosti, nadväzuje na ňu jeho najnovšia kniha Poznámky z nervóznej planéty, ktorej preklad pripravujeme.

Úryvok

„Pravidlo číslo jeden je nezaľúbiť sa,“ povedal, prstom zotrel zo stola omrvinku z vafle a zapálil si cigaru. „Sú aj iné pravidlá, ale toto je najdôležitejšie. Nezaľúbiť sa. Nebyť zaľúbený. Nerojčiť o láske. Ak to budeš dodržiavať, všetko bude v poriadku.“

Hľadel som cez kolieska dymu, ktoré vyfukoval, na Central Park, kde hurikán povyvracal stromy.

„Pochybujem, že budem niekedy opäť ľúbiť,“ povedal som.

„Dobre. Prirodzene, máš dovolené milovať jedlo a hudbu a šam­panské a zriedkavé októbrové slnečné popoludnia, môžeš milovať pohľad na vodopád a vôňu starých kníh, ale ľudia neprichádzajú do úvahy. Počuješ ma? Na nikoho sa neviaž a k tým, čo stretneš, sa pokús cítiť tak málo, ako sa len dá. Lebo inak budeš, prirodze­ne, pomaly prichádzať o rozum...“

Autor: Matt Haig

Titul: Ako zastaviť čas

Pôvodný názov: How to Stop Time

Edícia: Tichá voda

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 312

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-635-3

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza: 24. októbra 2018