Right menu


Max Brooks: Svetová vojna Z

Ľudstvo takmer vyhladila dlhoročná vojna so zombie. Povojnová komisia Organizácie spojených národov, pre ktorú autor pracoval, nemala záujem o osobné rozprávania preživších, hoci o konflikte vypovedali ďaleko viac ako štatistické údaje o miliónoch mŕtvych a nakazených.

Preto sa rozhodol spísať toto svedectvo.

Dostupné aj ako e-kniha

Vznikol fascinujúci súbor príbehov, ktorý sa na globálnu epidémiu pozrel z najrôznejších uhlov. Opisuje prvý prípad nákazy v čínskej dedine Nový Ta-čchang, mesto živých mŕtvych pod Parížom, vzplanutie náboženského fanatizmu v Rusku či príbeh astronautov z vesmírnej stanice ISS, odkiaľ z výšky sledovali pravdepodobný zánik ľudstva.

Ľudia na nákazu reagovali rozmanito, mnohí spáchali samovraždu, iní hľadali záchranu na odľahlých miestach, objavili sa aj podivné prípady kolaborácie živých s nemŕtvymi. Brooksova správa hovorí o ľudskej psychike aj o vojenskej stratégii, pričom zachytáva politické aj kultúrne reálie – práve tie boli v mnohých prípadoch kľúčom k záhube či prežitiu.

Recenzie:

„Najväčšia udalosť svojho druhu od Wellesovej adaptácie Vojny svetov. Desivé a desivo dobre napísané.”

Dallas Morning News

Svetová vojna Z nie je o zombie, ale o ľuďoch

Svetovej zombie apokalypse najdlhšie odolával Jeruzalem

Dejiny prvej svetovej vojny so zombie

Svetová vojna Z (piano)

Svetová vojna sa začala, spoločnosť sa baví

Pripravte sa na koniec sveta

O zombíkoch trochu inak

O autorovi:

Max Brooks (1972) je americký spisovateľ a scenárista. Za veľmi dôkladnú prípravu k napísaniu románu World War Z možno považovať jeho prvú knihu The Zombie Survival Guide, podrobného sprievodcu svetom zombie, na ktorú nadväzuje komiksový dodatok o zaznamenaných útokoch zombie v ľudských dejinách. Svetová vojna Z v slovenských kinách od 27. júna.

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, abcknihy

Titul: Svetová vojna Z

Autor: Max Brooks

Rozmer: 150 x 230 x 32 mm

Počet strán: 328

Väzba: pevná

ISBN 978-80-89594-96-2

Odporúčaná cena: 13.95 eur

Kniha vychádza: 6. 6. 2013

Veľkoobchodná distribúcia: Partner Technic

Úryvok z knihy

Som hibakuša. Prišiel som o zrak 9. augusta 1945 o 11:02, pod­ľa vášho kalendára. Stál som na hore Kompira. Spoločne s ostat­nými chlapcami z mojej triedy sme tvorili posádku pozorovacej stanice protileteckej obrany. Bolo zamračené, takže som tú B-29 skôr počul, ako videl. Bol to len jeden B-san, azda prieskumný let, ani nestálo za to ho nahlasovať. Takmer som sa zasmial, keď spo­lužiaci skočili do zákopu. Upieral som oči nad údolie Urakami, dúfal som, že azda zahliadnem nejaký americký bombardér. Na­miesto toho som však uvidel záblesk. Bola to posledná vec, kto­rú som kedy videl. (pokračovanie v prílohe)