Right menu


Mika Waltari: Egypťan Sinuhe

Pätnásť kníh Egypťana Sinuheta uvádza čitateľa do čias starého Egypta v rokoch 1390 až 1335 pred naším letopočtom. Múdry a vzdelaný lekár v štvrti chudobných prijal malého opusteného chlapca, dal mu meno Sinuhe, zasvätil ho do tajomstiev liečenia a okrem všetkej starostlivosti ho zahrnul aj láskou. (vychádza 8. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

No Sinuhe, ktorého už aj meno predurčuje k osamelosti, postupne odvrhuje všetkých, čo ho milujú, až sa dostane na dvor faraóna Echnatona a stane sa jeho dôverníkom. Po faraónovej smrti však Sinuhe upadne do nemilosti a jeho bývalý priateľ, egyptský vojvodca a uchádzač o faraónsky stolec, ho pošle do vyhnanstva. Tu starnúci Sinuhe píše svoje pamäti, aby sám pred sebou ospravedlnil činy, ktorých sa dopustil často proti svojej vlastnej vôli a vlastnému presvedčeniu, len zo slabosti a neschopnosti vzoprieť sa brutalite vládcov. Množstvo exotických zážitkov, plnokrvných postáv a historických udalostí čitateľa udržiava v ustavičnom napätí.

Kniha prekračuje rámec historického románu, pretože v nej nájdeme aj množstvo paralel so súčasnosťou. Mika Waltari ju vydal rok po skončení druhej svetovej vojny a z románu cítiť jeho vieru v humanizmus a ľudskú dôstojnosť.

O autorovi

Mika Waltari (1908 – 1979) bol fínsky spisovateľ, preslávený po celom svete, preklady jeho diel vyšli vo vyše tridsiatich jazykoch. Písal divadelné hry aj detektívky, medzinárodný úspech však zožali predovšetkým jeho historické romány. Ich hlavné postavy predstavujú vždy ten istý typ hrdinu. Sú osamelí a hľadajú pravdu a zmysel života v rozličných búrlivých obdobiach dejín, v ktorých sa jednotlivé romány odohrávajú.

Úryvok z knihy

„Víno je dar bohov, ktoré poteší srdce, ak sa užíva s mierou. Jeden pohárik neškodí, dva rozväzujú jazyk, ale kto vyprázdni celý krčah, zobudí sa okradnutý a dobitý v jarku.“

Zavše, keď peši prechádzala okolo pekná žena, zahalená v priesvit­nom rúchu, líca a obočie nahrubo namaľované a v očiach vlhký lesk, aký nevidieť u počestných žien, závan vonných mastí prenikal až na verandu. Keď som očarený pozoroval ženu, otec mi vážne hovorieval:

„Dávaj si pozor pred ženou, ktorá ťa nazýva ,pekný šuhaj‘ a ktorá sa pokúša prilákať ťa k sebe, pretože jej srdce je sieť a pasca a jej lono ťa popáli väčšmi ako oheň.“

Nie div, že po takých ponaučeniach som sa vo svojej detskej duši začal obávať krčahov vína a krásnych žien. Zároveň ma však jedno i druhé nebezpečne lákalo ako všetko, čo je zakázané.

Egypťan Sinuhe

Autor: Mika Waltari

Titul: Egypťan Sinuhe

Podtitul: Pätnásť kníh zo života lekára

Preklad: Gabriela Vigašová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 528

Väzba: viazaná s prebalom

ISBN 978-80-8159-400-7

Odporúčaná cena: 16.95 eur

Vychádza 8. novembra 2016

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum