Right menu


Pascal Mercier: Nočný vlak do Lisabonu

Nočný vlak do Lisabonu je filozofický román o samotárskom profesorovi klasických jazykov Raimundovi Gregoriovi, ktorý v jeden daždivý deň stretne na moste tajuplnú Portugalku. O čosi neskôr nájde v antikvariáte fascinujúce zápisky portugalského lekára a filozofa, ktoré nedokáže prestať čítať. (vychádza 20. septembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Vďaka týmto dvom okamihom Gregorius urobí niečo celkom neočakávané a nezvyčajné – rozhodne sa zmeniť svoj život a vyberie sa na dlhú dobrodružnú cestu nočným vlakom do Lisabonu, kde pátra po stopách lekára Amadea de Prada, ktorého jediné dielo vzniklo za čias Salazarovej diktatúry. Pátranie ho privádza k ľuďom, ktorí lekára dôverne poznali a Gregorius postupne ako mozaiku skladá obraz výnimočného človeka. Zároveň je cesta do Lisabonu aj Gregoriovou cestou do jeho vlastného vnútra. Pascal Mercier ostáva aj v tomto románe verný témam, ktoré ho zaujímajú aj ako filozofa – dôstojnosť, sloboda vôle a možnosť spoznávania samého seba a ostatných, ako aj otázka, kde hranice takéhoto spoznávania ležia.

O autorovi

Pascal Mercier (1944, Bern) je pseudonym švajčiarskeho spisovateľa, filozofa a vydavateľa Petra Bieriho. Preslávil ho predovšetkým román Nočný vlak do Lisabonu, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania v hlavnej úlohe s Jeremym Ironsom. Román bol preložený do viac ako tridsiatich jazykov a patrí dodnes k jednej z najúspešnejších švajčiarskych kníh, predalo sa viac než dva milióny výtlačkov. Spolu s manželkou – maliarkou Heike Bieri-Quentin – žije v Berlíne.

Peter Bieri študoval klasickú filológiu a neskôr filozofiu, anglistiku a indológiu. Pracoval ako vysokoškolský pedagóg na univerzitách v Heidelbergu, Marburgu a Berlíne, znechutenie z akademického života ho však prinútilo stiahnuť sa do ústrania. Ako filozof sa sústreďoval na teóriu poznania, etiku a filozofiu psychológie. Ako spisovateľ sa rozhodol pre používanie pseudonymu „Pascal Mercier“, ktorý vytvoril z priezvisk obľúbeného francúzskeho filozofa B. Pascala a spisovateľa L.-S. Merciera. Pod týmto pseudonymom napísal romány Perlmannovo mlčanie, Ladič klavírov a Lea. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia.

Recenzie

„Úžasný román, melancholický s filozofickým nádychom, ale napriek tomu ľahko zrozumiteľný a jasne formulovaný. Skrátka: nádherný.“ Bielefelder

„Lahôdka pre dušu. Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala.“ Isabel Allende

„Hlbokomyseľné, zmyselne intenzívne.“ Focus

Recenzia a rozhovor s prekladateľkou v Krajine kníh

Nočný vlak do Lisabonu (Sieťovka)

Je to najmä román o jazyku, ale aj veľké dobrodružstvo osamelého starnúceho muža (Denník N)

Úryvok

„Ak je to tak, že môžeme žiť len malú časť z toho, čo je v nás – čo sa stane so zvyškom? “

Autor: Pascal Mercier

Titul: Nočný vlak do Lisabonu

Pôvodný názov: Nachtzug nach Lissabon

Edícia: Tichá voda

Preklad: Paulína Šedíková Čuhová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 384

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-610-0

Odporúčaná cena: 14.95 eur

Vychádza: 20. septembra 2018

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum