Right menu


Per Arne Totland: O sto rokov bude všetko zabudnuté

V napínavom politickom thrilleri sa predstavuje nový výrazný hlas severskej literatúry. Román zachytáva takmer storočie trvajúci zápas o Arktídu, ktorej význam v novom storočí dramaticky rastie. (vychádza 30. marca)

Dostupné aj ako e-kniha

V roku 1924 Sovieti prinútia predstaviteľov nórskej vlády, aby podpísali tajnú dohodu. Podľa nej má Nórske kráľovstvo v roku 2020 odstúpiť správu Špicbergov Sovietskemu zväzu.

Tento dokument sa však čoskoro za nejasných okolností stráca a na dohodu sa zabudne. Vynorí sa o deväťdesiat rokov neskôr – v čase, keď Európa čelí agresívnemu Rusku, ktoré bojuje o nadvládu na ďalekom severe. Ruský prezident spustí komplexnú operáciu. Jej cieľom je zvrátenie nórskej suverenity na Špicbergoch. Boj o Arktídu nadobúda nové dimenzie a v Longyerbyene sa rozpúta politická i ľudská dráma.

Per Arne Totland napísal thriller vychádzajúci z reálneho politického konfliktu, o ktorého vznik sa pričinila Špicberská dohoda z roku 1920. V jeho knihe vzplanie nanovo – a oči celého sveta sa upriamia k Arktíde.

O autorovi

Per Arne Totland je nórsky spisovateľ a konzultant na voľnej nohe. Bývalý reportér pracoval aj ako vysokopostavený manažér pre jedného z najväčších civilných výrobcov výbušnín, neskôr sa začal venovať poradenstvu. Jeho manželka Thea je významná nórska právnička, venuje sa právam detí. Román O sto rokov bude všetko zabudnuté je Totlandov debut.

Recenzie

„Výborne napísaný thriller. Až strašidelne sa podobá na súčasnú politickú realitu. “

Forsvarets forum

„Autorovi sa podarilo dostať sa čitateľom pod kožu. Román možno odporučiť tým, ktorí sa chcú dozvedieť viac o konfliktoch v Arktíde aj tým, čo majú chuť na napínavý román. “

Adresseavisen

„Boj o Arktídu nadobúda v tomto pútavom debute nové dimenzie. “

Vårt Land

Príbeh o ruských "dovolenkároch" na Špicbergoch sa až mrazivo podobá na krymský scenár

O sto rokov bude všetko zabudnuté

Úryvok

Keď sa za Alexandrom Titovom zavreli dvere, vytiahol prezident opäť papiere, ktoré študoval pred rozhovorom s mladým majorom. Po niekoľkých sekundách ich však musel odložiť. Tá záležitosť ho rozrušila viac, ako predpokladal. Bolo by významným víťazstvom pre Rusko, keby sa operácia podarila. Rozloženie moci v Arktíde by sa úplne zmenilo. Malá susedná krajina na západe by musela uznať porážku a hlava Ruskej federácie by si pripísala na vrub ďalší triumf. K ruskému impériu by mohol pričleniť aj túto oblasť. A strategický význam, aký má tá oblasť v Arktíde, pokojne znesie porovnanie s tým, aký významný je Krym pre oblasť Čierneho a Stredozemného mora a Blízkeho východu.

Autor: Per Arne Totland

Titul: O sto rokov bude všetko zabudnuté

Originálny názov: Om hundre år er allting gjemt

Edícia: Labyrint

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 21 cm

Počet strán: 352

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-345-1

Odporúčaná cena: 13.95 eur

Vychádza 30. marca 2016

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, Alterego, iPark