Right menu


Richard Powers: V korunách stromov

V korunách stromov je dielo plné horlivého aktivizmu a protestu, v ktorom sa ale zároveň pred čitateľom neuveriteľným spôsobom objavuje príroda – a kniha je teda aj ódou na ňu. Dvanásty román Richarda Powersa sa pred nami od koreňov ku korune a potom späť odvíja ako sústredené kruhy navzájom poprepájaných príbehov. (vychádza 25. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Tie siahajú od New Yorku v období pred vojnou Juhu proti Severu až po boje o drevo na severozápade Spojených štátov koncom 20. storočia a ďalej. Existuje totiž svet, ktorý sa odvíja paralelne s tým naším – tento svet je nesmierny, pomalý, navzájom poprepájaný, bohatý, neuveriteľne tvorivý a našimi očami takmer neviditeľný. Prichádza príbeh o niekoľkých ľuďoch, ktorí sa tento svet naučia vidieť, a ktorí sú vtiahnutí do prebiehajúcej katastrofy.
„Dômyselne vystavaný príbeh, ktorý sa vetví a týči ako stromy, čo sa nachádzajú v jeho jadre. Ich výnimočnosť a vzájomná prepojenosť pritom odráža ľudí, ktorí medzi nimi žijú,“ zhodnotila komisia, ktorá románu udelila Pulitzerovu cenu za beletriu.

Recenzie

„Najlepší román o stromoch v dejinách. Vlastne jeden z najlepších románov v dejinách. Bodka.“ – Ann Pratchettová

„Táto kniha nie je len mimoriadna – je prelomová tým, ako mení naše vžité spôsoby premýšľania a vnímania okolitého sveta práve vo chvíli, kedy to zúfalo potrebujeme.“ – Bill McKibben

„Veľkolepé dielo... Románu V korunách stromov sa podarilo to, o čo sa pokúsili len niekoľkí géniovia, či už umelci alebo vedci. Powers berie do rúk rozprávačské náradie a srdcia čitateľov otvára pohľadu, ktorý je omnoho starší a komplexnejší ako náš ľudský pohľad na okolitý svet. Vďaka tomu dokážeme zazrieť aspoň úlomky akejsi nesmiernej a pradávnej vnímavosti a zároveň si uvedomíme našu vlastnú malosť... Obrovský príbeh, v ktorom sa nachádzajú tie najzákladnejšie pravdy.“ – Barbara Kingslover, The New York Times Book Review

Titul: V korunách stromov

Pôvodný názov: Overstory

Preklad: Samuel Marec

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 16 x 23,5 cm

Počet strán: 520

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-862-3

Odporúčaná cena: 19.95 eur

Vychádza: 25. novembra 2020

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Arforum