Right menu


Walter Tevis: Dámsky gambit

Dámsky gambit je literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix. Román o živote fiktívnej nesmierne talentovanej mladej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. (vychádza 1. apríla)

Dostupné aj ako e-kniha

Osemročná sirota Beth Harmonová je mĺkve nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka.

Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.

O autorovi:

Walter Stone Tevis (1928 – 1984) bol americký románopisec a poviedkar. Dámsky gambit je v poradí jeho štvrtým dielom, ktoré bolo s veľkým úspechom spracované do filmovej podoby. Tevis bol učiteľom na strednej a vysokej škole, až neskôr sa začal venovať výlučne písaniu. Nezvládol náhlu slávu a stal sa z neho alkoholik, čo sa odrazilo aj na jeho tvorbe – jeho hrdinovia sa často vyrovnávajú so závislosťou. Medzi jeho romány patrí The Hustler, Muž, ktorý spadol na Zem, Mockingbird či Farba peňazí. Posledné roky života strávil v New Yorku, kde v roku 1984 zomrel.

Recenzie

„Beth Harmonová je nezabudnuteľným výtvorom – Dámsky gambit je Tevisovým najpútavejším a najsrdcervúcejším dielom.“ Jonathan Lethem

„Je v tom viac napätia než v sérii románov Roberta Ludluma.“ Forth Worth Star-Telegram

„Každý, kto sa niekedy cíti stratený, odmietnutý alebo podceňovaný a pritom v sebe živí húževnatú nádej, že niečo v jeho vnútri by nejakým spôsobom mohlo zachrániť jeho život, bude túto knihu milovať.“ The New Yorker

Autor: Walter Tevis

Titul: Dámsky gambit

Pôvodný názov: The Queen´s Gambit

Preklad: Samuel Marec

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 155 x 235 mm

Počet strán: 296

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-936-1

Odporúčaná cena: 16,95 eur

Vychádza: 1. apríla 2021

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum