Right menu


Zygmunt Miłoszewski: Domofón

Sídliskový horor od dvojnásobného držiteľa Ceny veľkého kalibru pre poľskú detektívku roka. Mladomanželský pár sa presťahuje do hlavného mesta, kde chce začať nový život. Privítanie v paneláku je však nezvyčajné, na chodbe sa váľa odtrhnutá hlava, zvyšok tela leží vo výťahu. (vychádza 4. júla)

Dostupné aj ako e-kniha

Miestom Miłoszewského debutu je panelový dom, v ktorom sa komunistická architektúra stretáva s udalosťami z ešte dávnejších čias. Každého obyvateľa kvári iná nočná mora a musia čeliť nepríjemným otázkam. Je to len masová hystéria, alebo je miesto prekliate? A existuje vôbec nádej, že to niekto prežije?

Román je plný záhadných postáv a hrôz číhajúcich tesne pod povrchom zdanlivo banálnej skutočnosti. Bulgakovovský čierny humor, starostlivo vybudovaná atmosféra, živé tempo a vynikajúce pozorovania zo života sídliskovej komunity sú stavebnými prvkami knihy, ktorá kombinuje horor, romantické strašidelné príbehy a klasický mravoučný román. Debut, na ktorý nezabudnete.

O autorovi

Zygmunt Miłoszewski (1976) je poľský novinár a spisovateľ. Pracoval ako súdny reportér, neskôr päť rokov pôsobil v poľskej mutácii týždenníka Newsweek. Debutoval mysterióznym hororom Domofón odohrávajúcim sa vo varšavskom paneláku, nasledoval fantasy román pre mladších čitateľov Pohorie zmijí. Za rományZapletení a Zrnko pravdy o prokurátorovi Szackom získal dvakrát Cenu veľkého kalibru pre najlepšiu poľskú detektívku. Nasledoval thriller Drahocenný o navrátení ukradnutých umeleckých diel. Voľnú trilógiu s prokurátorom Szackým ukončil románom Hnev. Miłoszewski v súčasnosti patrí medzi najprekladanejších poľských autorov, po ohlásenom rozvode s kriminálnym žánrom údajne plánuje napísať niečo na pomedzí hororu a fantastiky.

Recenzie

Miłoszewski, tento milovník hororov, sa nechal inšpirovať u toho najpovolanejšieho, už úvodným mottom sa odvoláva na Stephena Kinga a jeho Žiarenie. Vo varšavskom paneláku sa odohráva originálny a silný príbeh.

Gazeta Wyborcza

Recenzia na Fandom.sk

Úryvok

Steny výťahu boli celé zašpliechané a na dverách bola hrdzavá šmuha, ktorú akoby niekto namaľoval obrovským štetcom. Krv stekala po glazúrovanej podlahe a glazúrova­ných schodoch, presakovala cez plstenú rohožku a teraz pomaly tuhla. V inom prípade by sa Oleg opýtal technikov, ktorí vykonávali obhliadky, kde je rana, z ktorej sa vylialo toľko krvi.

Ale teraz to nebolo potrebné.

„Čo si o tom myslíš?“ opýtal sa Chudého.

„Že kde je hlava.“

Autor: Zygmunt Miłoszewski

Titul: Domfón

Edícia: Labyrint

Preklad: Alexander Horák

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 304

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-377-2

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza 4. júla 2016

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy, Alterego