Right menu


Zygmunt Miłoszewski: Zrnko pravdy

Čerstvo rozvedený prokurátor Teodor Szacki opúšťa svojou rodinu aj Varšavu. Na vlastnú žiadosť sa presťahuje do Sandomierzu, malebného mesta s temnou minulosťou, kde bývali pogromy na dennom poriadku. Staré predsudky dodnes pripomína obraz visiaci v katedrále, na ktorom Židia vraždia novorodencov. (vychádza 12. júna)

Dostupné aj ako e-kniha

Znaky rituálnej vraždy nesie aj telo ženy nájdené krátko po Szackého príchode do mesta. Hrozí, že sa opäť rozhoria tlejúce antisemitské vášne.

Zygmunt Miłoszewski, podobne ako ďalší úspešní poľskí autori detektívnych románov, využíva minulosť svojej krajiny bohatú na historické zvraty, ale aj predsudky a krvavé strety s inými etnikami. Jeho román je sondou do súčasnej poľskej spoločnosti a jej starých tráum, a zároveň detektívnym rébusom, pričom hrá s čitateľom fair play podľa pravidiel klasickej detektívky. Precízne vystavaný román získal Cenu veľkého kalibru pre najlepšiu poľskú detektívku roka.

O autorovi:

Zygmunt Miłoszewski (1976) je poľský novinár a spisovateľ . Pracoval ako súdny reportér, neskôr päť rokov pôsobil v poľskej mutácii týždenníka Newsweek. Debutoval mysterióznym hororom Domofón odohrávajúcim sa vo varšavskom paneláku, nasledoval fantasy román pre mladších čitateľov Pohorie zmijí. Za romány Zapletení a Zrnko pravdy o prokurátorovi Szackom získal cenu pre najlepšiu poľskú detektívku. Hoci pôvodne uvažoval o trilógii, neskôr sa tohto zámeru vzdal. Jeho najnovšou knihou je thriller Drahocenný o navrátení ukradnutých umeleckých diel. Zygmunt Miłoszewski je milovník a znalec počítačových hier, pravidelne o nich publikuje. Preklady jeho kníh vyšli vo viacerých krajinách, v Poľsku patrí medzi najlepšie hodnotených a zároveň najúspešnejších autorov.

Recenzie:

Najlepšia detektívka roka prichádza z nečakaného smeru

Kniha týždňa: Temný prípad

Poľská detektívka o legende o krvi

Zrnko pravdy

V prvej línii boja za lepšie Slovensko

„Zrnko pravdy, tak ako každá výnimočná detektívka, otvára viac znepokojujúcich otázok, než dáva odpovedí. Ukazuje, aké úžasné možnosti ponúka tento žáner a zároveň slúži ako spoločenská kritika. Ktovie, možno už medzi detektívkami čoskoro skončí škandinávske panovanie a prevalcujú ich autori z Poľska.”

Maureen Corrigan, NPR

Úryvok:

Najhoršie bolo, keď natrafil na Žida. Historické argumenty, že v medzivojnovom Poľsku tvorili desať percent obyvateľstva práve Židia, v súvislosti s čím predovšetkým v oblasti bývalého Kongresového kráľovstva a Haliča bolo nezriedka zvykom nájsť predka Mojžišovej viery, na nikoho nezapôsobili. Stalo sa mu to dvakrát: prvý raz dostal vynadané, druhý raz takmer po papuli. Najprv nevychádzal z údivu, potom zopár dní uvažoval, až napokon dospel k záveru, že náš zákazník – náš pán. Obyčajne túto záležitosť nadhodil pri prvom pohovore a ak sa ukázalo, že táto téma vzbudzuje u potenciálneho zákazníka nadmieru silné emócie, bol pripravený eventuálneho Icíka pustiť k vode. No to sa stávalo len veľmi zriedkavo – pogromy totiž značne osekali korunu izraelského genealogického stromu.

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Autor: Zygmunt Miłoszewski

Titul: Zrnko pravdy

Edícia: Labyrint

Originálny názov: Ziarno prawdy

Preklad: Tomáš Horváth

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 372

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-090-0

Odporúčaná cena: 13.50 eur

Vychádza 12. júna 2014