Right menu


Aľa Rachmanovová: Ruské denníky

Je len málo silnejších svedectiev o živote v prvých dekádach minulého storočia. V Rachmanovovej denníkoch sa miešajú revolučné roky s dospievaním, krvavý boj o moc s prvými láskami a manželstvá mladých ľudí s novými pravidlami spoločnosti, ktorá všetky staré konvencie poslala na smetisko dejín. (vychádza 8. novembra)

Pod názvom Ruské denníky vychádza súborné vydanie troch kníh, v ktorých Aľa Rachmanovová zaznamenala nielen prerod ruskej spoločnosti v rokoch boľševickej revolúcie, občianskej vojny a konsolidácie mladého komunistického štátu, ale aj prerod samej seba – z mladého a trochu naivného dievčaťa na ženu, ktorá sa musí obávať o svoj život aj životy blízkych. Denníky z rokov 1916 až 1927 zachytávajú roky strávené v Rusku, záverečná časť opisuje ťažké začiatky v rakúskej emigrácii.

O autorke

Aľa Rachmanovová (1898 – 1991) pochádzala z ruskej šľachtickej rodiny a patrila k prvej vlne ruských exilových autorov. Detstvo a mladosť strávila v uralskom mestečku Kasli. Po vypuknutí ruskej občianskej vojny uteká aj s rodinou na Sibír, kde sa vydáva za rakúskeho vojnového zajatca Krátko po svadbe manželia musia opustiť sovietske Rusko. V medzivojnovom období vydáva svoje denníky, ktoré vyšli na pokračovanie v troch dieloch a zachytávajú obdobie rokov 1916 až 1927.

Ruské denníky v SND (dokumentárny film)

Autor: Aľa Rachmanovová

Titul: Ruské denníky, 1916 - 1927

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Tichá voda

Rozmer: 16 x 23 cm

Počet strán: 656

Väzba: Pevná, v kartónovej krabičke

ISBN 978-80-8159-537-0

Odporúčaná cena: 29 eur

Vychádza 8. novembra 2017

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum