Right menu


Alexander Solženicyn: Lenin v Zürichu

Dej knihy Lenin v Zürichu začína pred vypuknutím prvej svetovej vojny a končí známym transportom cez Nemecko do Ruska v roku 1917. Alexander Solženicyn dlhé roky zbieral materiál nielen na Súostrovie Gulag, ale aj na románový cyklus Červené koleso, plánovaný ako cyklus dvadsiatich kníh, ktorého písaniu sa venoval počas rokov v americkom exile.(vychádza 21.septembra)

Hoci v ňom videl svoje životné dielo, zostal nedokončený. Iba prvé dve knihy majú pritom románový charakter, zvyšné publikované časti sú skôr faktografickou kronikou. Autor chcel v každej z častí zachytiť dobové udalosti v tzv. uzloch, ich dej sa vždy koncentroval do niekoľkých kľúčových dní. V roku 1975 Solženicyn vydal časti týkajúce sa Lenina v osobitnej knihe s názvom Lenin v Zürichu.

Lenina v nej vykreslil ako človeka posadnutého jedinou myšlienkou, rozpútať svetovú socialistickú revolúciu. Uznáva len vlastné názory, rozkolu vo svojej strane dáva prednosť pred kompromismi, a to aj za cenu vlastnej izolácie. Nepozná priateľstvo, s ľuďmi sa spája, len ak ich môže využiť pre svoju vec. Ak pre neho v danú chvíľu nie sú užitoční, odvrhne ich. Medzi využívaných priateľov patrí aj jeho milenka Inessa Armandová, na ktorej mu však prekáža príliš nezávislý spôsob myslenia, prednosť dáva Nadežde Krupskej, ktorá je poddajná a oddane sa o neho stará.

Recenzie

Vidieť do hlavy Leninovi (.týždeň)

„Solženicynov Lenin je územčistý, obsedantný chlapík bez humoru, neustále frustrovaný finančnou situáciou a svojimi kolegami. Ako historická rekonštrukcia je kniha zábavným čítaním s pútavou myšlienkou, že celá Ruská revolúcia je len dôsledkom množstva nešťastných náhod.“

– Kirkus Review

Úryvok

Iľjič si vzdychol. Dutým, slabým hlasom, priškrtene povedal:

– Je jasné, ktorým smerom sa to v Rusku vyvíja. Smerom k vláde kadetov. Cár sa s nimi za chrbtom všetkých ostatných dohodne. A nastúpi dvadsať- či tridsaťročné obdobie banálneho, nudného buržoázneho vývoja. Revolucionári si nebudú môcť robiť nijaké nádeje. My sa už revolúcie nedožijeme.

O autorovi

Alexander Isajevič Solženicyn (1918 – 2008) sa narodil v severokaukazskom meste Kislovodsk. Matka si nemohla dovoliť poslať syna do Moskvy, a tak vyštudoval matematiku a fyziku v Rostove na Done. Krátku učiteľskú kariéru po absolvovaní školy prerušila vojna. V listoch z frontu spochybnil spôsob, akým Stalin viedol vojnu, za čo sa na osem rokov dostal do gulagu. Z tohto prostredia čerpajú jeho najvýznamnejšie diela, od kratších noviel až po monumentálne svedectvo o sovietskych koncentračných táboroch Súostrovie Gulag či jeho zrejme najvyzretejší prozaický text Rakovina, ktorého vydanie v angličtine významným spôsobom prispelo k tomu, že v roku 1970 získal Nobelovu cenu za literatúru. Solženicyn sa vrátil do vlasti z amerického exilu za začiatku deväťdesiatych rokov. Posledné roky strávil v dači na okraji Moskvy, v ktorej susedstve v minulosti bývali sovietski pohlavári. Lenin v Zürichu je súčasťou nedokončeného románového cyklu Červené koleso venovaného ruským dejinám.

Autor: Alexander Solženicyn

Titul: Lenin v Zürichu

Preklad: Igor Slobodník

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 14 x 21 cm

Počet strán: 296

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-854-8

Odporúčaná cena: 13.95 eur

Vychádza: 21. septembra 2020

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum