Right menu


Anna Reid: Krajina na okraji

O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú nezávislosť získala až v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz. (vychádza 8. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Kniha britskej historičky rozpráva príbeh Ukrajiny od úplného začiatku. Pred tisíc rokmi bola centrom prvej veľkej slovanskej civilizácie, Kyjivskej Rusi. V roku 1240 sem z východu vtrhli Mongoli a nasledujúcich sedem storočí bola Ukrajina rozdelená medzi bojujúcich susedov: Litovcov, Poliakov, Rusov, Rakúšanov a Tatárov. Znovu a znovu sa pohraničie menilo na bojisko: počas kozáckych povstaní v 17. storočí, vojen Ruska so Švédskom v 18. storočí, občianskej vojny v rokoch 1918 až 1920 a počas nacistickej okupácie, ako aj v nasledujúcom storočí, keď sa opäť ku slovu a vymysleným nárokom prihlásilo Rusko.

Ukrajina je väčšia ako Francúzsko, počtom obyvateľov sa takmer vyrovná Veľkej Británii a má potenciál stať sa jedným z najmocnejších štátov v Európe. V tejto precízne napísanej a prenikavej knihe Anna Reidová kombinuje výskum a vlastné skúsenosti, aby zmapovala tragickú minulosť Ukrajiny. Od poľských kostolov vo Ľvive až po uhoľné bane v rusky hovoriacom Donbase, od haličského štetlu po tatárske chatrče na Kryme, kniha skúma boj Ukrajiny o vybudovanie vlastnej národnej identity, identity, ktorá sa vyrovnáva s krvavou minulosťou a zahŕňa všetky národy v jej hraniciach.

Recenzie

„Fascinujúca a často násilná odysea, ktorá zahŕňa viac ako tisíc rokov konfliktov a kultúry.“

– Independent

„Západ mal problém brať Ukrajinu vôbec vážne, píše autorka. Jej kniha je ušľachtilým a chvályhodným pokusom napraviť túto hrubú historickú nespravodlivosť.“

– Daily Telegraph

„Nádherne napísaná evokácia brutálnej minulosti Ukrajiny a jej vratkých snáh o vybudovanie lepšej budúcnosti. Reidovej sa podarilo živo vykúzliť desiatky málo známych hrdinov aj zloduchov ukrajinskej histórie, ale jej skutočnou témou je tragédia, ktorá bola údelom Ukrajiny počas väčšiny jej dejín. Kniha je gobelín utkaný z príbehov všetkých jej obyvateľov, zaznamenávajúci ich triumfy a konflikty s poctivosťou súcitného cudzinca.“

– Financial Times

Autor: Anna Reid

Titul: Krajina na okraji

Podtitul: Cesta naprieč dejinami Ukrajiny

Originálny názov: Borderland

Edícia: Civilizácia

Preklad: Igor Otčenáš

Vydanie: prvé

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 344

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8242-129-6

Odporúčaná cena: 17.95 eur

Vychádza: 8. novembra 2022

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum