Right menu


Edward Glaeser: Triumf mesta

Jeden z najvýznamnejších ekonómov mesta prichádza s prelomovou knihou, ktorá mení naše nazeranie na mestá. Amerika by bez veľkých miest nebola Amerikou, ale napriek tomu majú veľkomestá zlú povesť: hovorí sa o nich, že sú špinavé, chudobné, nezdravé a škodia životnému prostrediu. Je to však pravda? (vychádza 7. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Edward Glaeser vo svojej knihe tvrdí, že práve veľkomestá sú najzdravšie, najzelenšie a najbohatšie v ekonomickom aj kultúrnom zmysle. Vydáva sa do histórie a cestuje po celom svete, pričom opisuje, ako veľkomestá fungujú a ako ľudstvo vďaka nim napreduje. Glaeser je odvážny reportér a šikovný analytik, ktorý presvedčivo a naliehavo vysvetľuje, prečo sú mestá výnimočné a dôležité. Výsledkom jeho výskumu je množstvo dôkazov o tom, že práve veľkomestá sú tým najlepším vynálezom v histórii ľudstva a zároveň aj našou najväčšou nádejou do budúcnosti.

Recenzie

„Majstrovské dielo.“ – Steven D. Levitt, spoluautor Freakonomnics
Plné zaujímavých myšlienok.“ – The New York Times Book Review

O autorovi

Americký ekonóm Edward Glaeser (1967) sa narodil a vyrastal na Manhattane v New Yorku. Veľký vplyv mal na neho jeho otec – architekt, pôvodom z Berlína. „Z jeho vášne pre budovy a mestá sa stala moja vlastná,“ povedal o ňom Glaeser.

Autor sa v rámci svojej profesionálnej dráhy zameral na empirické štúdium ekonómie miest. Jeho práce týkajúce sa historickej evolúcie miest ako Boston a New York mali podstatný vplyv na ekonómiu a mestskú geografiu. Okrem toho písal o množstve tém, sociálnou ekonómiou počínajúc a ekonómiou náboženstva končiac. Získal uznanie prominentných ekonómov, pochvalne sa o ňom vyjadrili aj nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu George Akerlof a Gary Becker.

V roku 2006 začal Glaeser písať pravidelný stĺpček pre New York Sun, prispieva aj do The Boston Globe a The New York Times.

Napriek tomu, že vo svojej knihe Triumf mesta oslavuje mestá, odsťahoval sa so svojou ženou a deťmi na predmestie. Zdôvodnil to dopravnou infraštruktúrou a miestnymi školami. Označil svoje rozhodnutie za ďalší dôkaz toho, „aká je verejná politika neférová voči mestám“ a „vyháňa ich obyvateľov na predmestia“.

Edward Glaeser pôsobí ako profesor na Harvardovej univerzite. Ak práve neprednáša, chodí po mestách a premýšľa o nich.

Autor: Edward Glaeser

Titul: Triumf mesta

Podtitul: Náš najväčší vynález

Originálny názov: Triumph of the City

Preklad: Samuel Marec

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 400

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-773-2

Odporúčaná cena: 15,95 eur

Vychádza 7. novembra 2019

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum