Right menu


Eric J. Evans: Thatcherová a thatcherizmus

Autor sa zameriava na kariéru Margaret Thatcherovej, spochybňuje originalitu aj ideologickú súdržnosť toho, čo sa začalo nazývať thatcherizmus a zvažuje, do akej miery splnila alebo nesplnila svoje hlavné ciele. (vychádza 21. marca)

„O koľko lepším miestom by bola Británia, ak by barónka Thatcherová nikdy neexistovala! Jej politika by bola menej znetvorená, spoločnosť menej nerovná, verejné služby menej zanedbané a konzervatívne médiá menej zúrivé. Bola by viac zmierená s Európou aj sama so sebou. Thatcherová bola veľkňažkou predsudkov, zlomila chrbticu svojej vlastnej strane a rovnako aj princípy Labouristickej strany.“ Tento citát z diela Willa Huttona je len jedným pohľadov na Margaret Thatcherovú a jej politické dedičstvo. Britský akademik Eric J. Evans sa pozrel na základné oblasti jej pôsobenia a vplyv na britskú aj svetovú politiku, pričom sa snaží nájsť aj pozitívne stránky jej politiky.

Autor sa zameriava na kariéru Margaret Thatcherovej, spochybňuje originalitu aj ideologickú súdržnosť toho, čo sa začalo nazývať thatcherizmus a zvažuje, do akej miery splnila alebo nesplnila svoje hlavné ciele. Medzi kľúčové témy knihy patria privatizačná politika a útok na moc odborov; zmena a ovládnutie Konzervatívnej strany; dedičstvo vojny o Falklandy; vzťahy Thatcherovej s Európou, Východom a Západom; zmeny v školstve či zdravotníctve; vplyv thatcherizmu na nasledujúce vlády vrátane „nových labouristov“; neoliberalizmus a jeho vplyv na Thatcherovú. Kniha je neoceniteľným sprievodcom zložitosťou a paradoxmi Británie od konca 70. rokov do druhého desaťročia 21. storočia.

Recenzie

„Najprístupnejší a najaktuálnejší výklad o Thatcherovej i thatcherizme; a tiež o dedičstve, ktoré nás aj posmrtne stále sprevádza.“

– Martin Farr

Autor: Eric J. Evans

Titul: Thatcherová a thatcherizmus

Podtitul: Radikálna politika, ktorá dodnes ovplyvňuje svet

Originálny názov: Thatcher and Thatcherism

Edícia: Civilizácia

Preklad: Tomáš Mrva

Vydanie: prvé

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 288

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8242-153-1

Odporúčaná cena: 16.95 eur

Vychádza: 21. marca 2023

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum