Right menu


Francis Fukuyama: Identita

Pred piatimi rokmi Francis Fukuyama napísal, že americké inštitúcie upadajú, pretože ich stále viac ovládajú silné záujmové skupiny. O dva roky sa jeho predpoveď vyplnila, keď sa k moci dostali viacerí politickí outsideri, ktorých ekonomický nacionalizmus a autoritárske sklony ohrozujú celý svetový poriadok. (vychádza 24. septembra)

Nacionalistickí populisti vsadili na charizmatické prepojenie s „ľudom“. Pracujú s úzkym chápaním identity, čo ľudí ženie do uzavretých skupín, ktoré vylučujú všetkých ostatných.

Univerzálne uznanie rovnosti, ktoré je základom liberálnej demokracie, stále častejšie spochybňujú užšími podobami uznania, založenými napríklad na národe, náboženstve alebo rase. Vyústilo to do vlny protiimigrantského populizmu, spolitizovaného islamu či bieleho nacionalizmu. Fukuyama napísal aktuálnu a dôležitú knihu – vážne varovanie, že ak nevytvoríme univerzálne chápanie ľudskej dôstojnosti, odsúdime sa na nepretržitý konflikt.

Recenzie

„Svetoznámy politológ presvedčivo ukazuje, že túžba po uznaní a dôstojnosti je vlastná každému človeku – a je nevyhnutná pre život demokracie. Výstižná analýza toho, čo ju ohrozuje.“

– Kirkus

Po konci dejín prichádzajú nahnevaní

Autor: Francis Fukuyama

Titul: Identita

Podtitul: Túžba po dôstojnosti a politika hnevu

Originálny názov: Identity: The Demand for Dignity and the Politics of Resentment

Preklad: Samuel Marec

Vydavateľ: Premedia

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 184

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-753-4

Odporúčaná cena: 12,95 eur

Vychádza 24. septembra 2019

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum