Right menu


Fred Scharmen: Vesmírne sily

Spisovatelia, inžinieri a politici už vyše sto rokov snívajú o živote vo vonkajšom kozmickom priestore. Niektorých tam ťahá výhľad na vybudovanie lepšieho sveta, pre iných je to otázka geniálneho inžinierstva, zakladania kozmických kolónií alebo privatizácie zdrojov surovín na Mesiaci. Tieto vízie majú ďalekosiahle dôsledky pre život na Zemi. (vychádza 10. júna)

Pre ruských kozmistov z konca devätnásteho storočia bol vonkajší kozmos miestom, kde sa mala dosiahnuť ľudskú dokonalosť. Pre iných, ako bol Wernher von Braun, to bola technická úloha, ktorá sa počas kozmických pretekov, studenej vojny a druhej svetovej vojny kombinovala s deštruktívnou geopolitikou. Veľmi odlišný pohľad ponúkal vo svojich sci-fi knihách zase Arthur C. Clarke. NASA medzitým naplánovala a zorganizovala stavbu kozmickej stanice, ktorú riadila v štýle pozemskej korporácie. Dnes sa stal prieskum vonkajšieho kozmu hobby technologických miliardárov, ako sú Elon Musk a Jeff Bezos, ktorých motivuje prenos ich komerčných ambícií aj do sféry mimo nášho sveta.

Od utopických snov či koloniálnych ambícií až po útočisko pred environmentálnou katastrofou, príbehy v tejto knihe odhaľujú alternatívnu históriu nášho vzťahu s vonkajším kozmickým priestorom. Strhujúci výklad Freda Scharmena ponúka nečakané hlboké prieniky do spôsobu, akým sa pozeráme na život na Zemi.

O autorovi

Fred Scharmen vyučuje architektúru a mestský dizajn v Škole architektúry a plánovania pri Morganovej štátnej univerzite. Je jedným zo zakladateľov Pracovnej skupiny pre adaptívne systémy, združenia umeleckých a dizajnérskych konzultantov so sídlom v Baltimore v štáte Maryland. Jeho prvá kniha, Space Settlements (Vesmírne osídlenia), vyšla v roku 2019. Články mu uverejnili časopisy a weby Journal of Architectural Education, Atlantic, CityLab, Slate, Log, CLOG, Volume a Domus. Texty o architektonickej kritike mu vyšli v časopise Architect´s Newspaper a v lokálnom alternatívnom týždenníku Baltimore City Paper.

Recenzie

„Obyvatelia červenej planéty sa vozia navôkol v hyperloope a ich vodca sa volá – áno, skutočne – Elon. Toto, s priam až šialeným množstvom ďalších brilantných perličiek, vystupuje v Scharmenovej sviežo napísanej histórii prieskumu kozmu ako koloniálneho a v konečnom dôsledku architektonického projektu.“

– Edwin Heathcote, Financial Times

„Kniha dômyselne rozoberá sedem základných vízií budúcnosti ľudstva vo vesmíre od niektorých z najznámejších a najplodnejších inžinierov, mysliteľov, podnikateľov a spisovateľov science fiction v histórii. Scharmenov zmysel pre štruktúry a systémy mu umožňuje vyzdvihnúť spoločné črty dobývania, nadvlády, nádeje a strachu, ktoré nás ženú ku hviezdam.“

– Erika Nesvold, spoluzakladateľka Just Space Alliance

„Vždy, keď si prečítam niečo od Freda Scharmena, viem, že ma čaká zvláštna a fascinujúca jazda. Vesmírne sily nie sú výnimkou."

– Ingrid Burrington, autorka knihy Networks of New York

Autor: Fred Scharmen

Titul: Vesmírne sily

Podtitul: Naše predstavy o osídľovaní vesmíru od ruských kozmistov po Elona Muska

Originálny názov: Space Forces

Preklad: Zdeněk Urban

Vydavateľ: Premedia

Vydanie: prvé

Edícia: Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 224

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8242-053-4

Odporúčaná cena: 14,95 eur

Vychádza 10. júna 2022

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum