Right menu


Henrik Svensen: Koniec je blízko

Zemetrasenie v Lisabone v roku 1755. Cunami v južnej Ázii v roku 2004. Zemetrasenie v San Francisku v roku 1906. Hurikán Katrina v roku 2005. Všetky tieto prírodné katastrofy nespôsobili iba veľké škody a straty na životoch, ale aj zmenili históriu a naše premýšľanie. (vychádza 30. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Kniha nórskeho geológa prináša príklady z dvoch tisícročí. Sú to nielen dejiny prírodných katastrof, ale aj dejiny ľudských reakcií na ne a schopnosti prispôsobiť sa extrémnym udalostiam. Henrik Svensen rozpráva príbehy mnohých očitých svedkov. Hoci sú spomínané katastrofy prírodným fenoménom, reakcie ich obetí bývajú často veľmi podobné, neraz v nich vidia varovanie bohov. Svensen predstavuje vedecký prístup ku konkrétnym udalostiam a podčiarkuje význam toho, aby sme boli na prírodné katastrofy dobre pripravení, pretože ich počet a sila bude vďaka klimatickým zmenám iba narastať.

Henrik Svensen (1970) je nórsky geológ, pôsobí na univerzite v Oslo, zaoberá sa výskumom dramatických udalostí v histórii Zeme. Práve im venoval svoju prvú knihu o dejinách prírodných katastrof v priebehu viac než dvoch tisícročí s názvom Koniec je blízko. Jeho druhá kniha Na vrcholoch, ktorá vyšla aj v slovenčine, získala nórsku cenu pre najlepšiu knihu o horách. Venoval sa v nej svetovým veľhorám nielen z pohľadu geológie, ale aj histórie či filozofie.

Úryvok:

Sundt tvrdil, že za veľké straty na živo­toch na mori sčasti môžu ľudské faktory a triedne rozdiely. Najčastejšie vraj zahynuli tí najchudobnejší rybári, pretože mali najhoršie lode a museli na more vyrážať častejšie. Sami rybári to vnímali inak. Boli fatalisti a verili, že za skuvíňajúce búrky a roztrieštené lode môže Boh. Podľa historika Narveho Fulsåsa sa tieto udalosti považovali za natoľko neovládateľné, že sa rybári ani len neunúvali, aby sa naučili plávať. Ak sa loď potopila, tak to tak skrátka muselo byť.

Ako zmúdrieť v časoch apokalypsy

Koniec je blízko

Autor: Henrik Svensen

Titul: Koniec je blízko

Podtitul: Prírodné katastrofy a my

Edícia: Civilizácia

Originálny názov: Enden er nær – om naturkatastrofer og samfunn

Preklad: Miroslav Zumrík

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 12,5 x 20 cm

Počet strán: 288

Väzba: brožovaná

ISBN 978-80-8159-396-3

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza: 30. novembra 2016

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum