Right menu


Ian Goldin, Chris Kutarna: Epocha objavov

Ľudstvo je na vrchole. A zároveň sme veľmi zraniteľní. Svet sa nachádza na sklonku novej renesancie a stojíme pred otázkou, či sa nám podarí vyťažiť z nej to najlepšie a vyhnúť sa chaosu a rozvratu. (vychádza 18. februara)

Na celom svete sa zlepšuje zdravie a vzdelanie, rastie bohatstvo. Veda prosperuje ako nikdy predtým. Ale tie isté sily, ktoré nám môžu priniesť mnoho výhod, sú zdrojom ohrozenia.

V tejto situácii sme už raz boli. Prvá renesancia a osobnosti ako Kolumbus, Kopernik či Gutenberg prekreslili mapy nášho sveta, dali voľnosť informáciám a posunuli západnú civilizáciu zo stredoveku do počiatkov modernej éry. Zaplatili sme ale veľkú daň: spoločenské a náboženské rozkoly, politický extrémizmus, ekonomické šoky, pandémie a iné nepredvídateľné dôsledky objavov a rýchlych zmien.

Aj dnes, v našej druhej renesancii, keď čelíme terorizmu, rozpadu politických únií, utečeneckej kríze a nerozvážnym svetovým lídrom, môžeme prosperovať – ak sa dokážeme poučiť z minulosti. Epocha objavov prináša prehľad najväčších súčasných úspechov ľudstva, ale aj hroziacich rizík. Je v našich rukách, ktorý scenár sa naplní.

Druhá renesancia s Zuckerbergom a ebolou

Epocha objavov

Autor: Ian Goldin, Chris Kutarna

Titul: Epocha objavov

Podtitul: Ako rozumieť rizikám a výdobytkom našej novej renesancie

Originálny názov: Age of Discovery

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Edícia:Civilizácia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 360

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-578-3

Odporúčaná cena: 15.95 eur

Vychádza 18. februara 2018

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum