Right menu


Ilse Stahr: Tajomstvo Ale Rachmanovovej

Salzburská psychologička a správkyňa časti autorkinej pozostalosti sa v pútavom publicistickom diele podujala odhaliť pravú tvár Ale Rachmanovovej, ktorú slovenskí čitatelia poznajú z jej denníkovej trilógie. (vychádza 12. septembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Aký bol osud tejto charizmatickej ženy? Čo sa stalo s jej rodinou? Aké skutočnosti zamlčala v denníkoch, aby uchránila identitu svojej rodiny pred sovietskymi úradmi? Ruská emigrantka sa stala kultovou postavou práve vďaka svojim denníkom. Jej spomienky na krvavé udalosti v revolúciou zmietanom Rusku, ako i reminiscencie na Viedeň a medzivojnové obdobie sú pevne späté s veľkými historickými udalosťami prvej polovice 20. storočia.

Pohnutý život Ale Rachmanovovej (vlastným menom Galiny Ďuriaginovej) sa trilogicky odvíja v Rusku, kde prežíva bezstarostné detstvo a dramatické dospievanie počas boľševickej revolúcie, Rakúsku, kde sa s manželom a malým Jurkom snažia prežiť vo Viedni a neskôr zažívajú literárny úspech v Salzburgu, ale prežívajú aj pre rodinu mimoriadne tragický koniec druhej svetovej vojny, a napokon v povojnovom Švajčiarsku. Kniha je doplnená desiatkami fotografií a dokumentov z autorkinho súkromného archívu.

Ilse Stahrová (1946) vyštudovala psychológiu, venovala sa diagnostickej a terapeutickej práci s deťmi a rodinnému poradenstvu. Už počas štúdií ju zaujalo Rachmanovovej dielo a neskôr sa náhodou dostala k častiam jej pozostalosti. Kniha je vyústením desaťročí jej výskumu.

Recenzie

Nesmie byť nenávisť, len láska

Kníhkupectvá:Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy

Autor: Ilse Stahr

Titul: Tajomstvo Ale Rachmanovovej

Preklad: Zuzana Demjánová

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 21 cm

Počet strán: 256

Väzba: Pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-106-8

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Vychádza: 12. septembra 2014

Vydané tituly: denníková trilógia

Študenti, láska, Čeka a smrť (1916-20)

Manželstvá v červenej búrke (1920-25)

Mliekarka z Ottakringu (1925-27).

Pripravujeme na rok 2015: román Továreň na nového človeka

Katalóg noviniek z vydavateľstva