Right menu


Jared Diamond: Osudy ľudských spoločností

Diamondova kniha ocenená Pulitzerovou cenou prináša fascinujúci pohľad na 13 000 rokov ľudskej histórie. Popisuje v nej, ako sa vývoj rôznych ľudských skupín a spoločností na našej planéte odlišoval a aké faktory na to mali vplyv. Najviac bohatstva a moci majú dnes národy s euroázijským pôvodom, na opačnom konci sú Afričania či pôvodní obyvatelia oboch Amerík alebo Austrálie. (vychádza 24. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Diamond analyzuje, čo spôsobilo takéto odlišné trajektórie jednotlivých spoločenstiev. Často za tým boli najmä prírodné podmienky, ktoré pomáhali, alebo brzdili krajiny v rozvoji. Neuspokojuje sa so známou teóriou o priaznivých klimatických podmienkach a už vôbec nie s rasistickou myšlienkou, že za tým stoja vrodené predpoklady a inteligencia niektorých skupín. Je presvedčený, že prvotných príčin rozdielneho vývoja ľudstva muselo byť omnoho viac a mnohé súvisí s vynálezom a spracovaním železa a výrobou strelných zbraní, ako aj s používaním písma či s rozvojom cestovania a šírením choroboplodných zárodkov.

Medzi ďalšie faktory patrí napríklad severo-južná orientácia Afriky, ktorá spomaľovala migráciu a do cesty kládla meniace sa klimatické pásma, ako aj zúfalý nedostatok zvierat vhodných na domestikáciu. Opačným príbehom je východo-západne orientovaná Eurázia s oveľa väčšou zásobárňou vhodných zvierat aj rastlín a klimaticky veľmi podobným pásmom, ktoré umožnilo rýchly presun vedomostí aj ľudí. Diamond napísal knihu, ktorou zachytil príbeh ľudstva fascinujúcim a veľmi čítavým spôsobom.

Recenzie

Jared Diamond: Sme odolní, ale musíme sa dobre rozhodovať (rozhovor pre Týždeň)

„Diamondova kniha stavia základy pre pochopenie histórie ľudstva, čo je samo osebe fascinujúce. Mimoriadne poučné dielo o tom, ako mnohé náhodné výhody môžu viesť k úspechu vo veľmi konkurenčnom prostredí.“

– Bill Gates

„Výnimočná kniha napísaná s veľkým zápalom sprevádza čitateľa cez 13 000 rokov vývoja ľudstva na všetkých kontinentoch.“

– Paul R. Ehrlich

„Kniha pozoruhodného rozsahu... Jedna z najdôležitejších a najčítavejších prác o minulosti ľudstva.“

– Nature

„Dejiny sveta, ktoré obdivuhodne uspeli tam, kde mnohí iní zlyhali.“

– Colin Renfrew

„Toto je kniha, ktorá ma zmenila z historika stredovekých vojen na študenta ľudstva.“

– Yuval Noah Harari

Autor: Jared Diamond

Titul: Osudy ľudských spoločností

Podtitul: Strelné zbrane, choroboplodné zárodky a oceľ v histórii

Originálny názov: Guns, Germs and Steel

Edícia: Civilizácia

Preklad: Zdeněk Urban

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 592

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-887-6

Odporúčaná cena: 24.90 eur

Vychádza: 24. novembra 2021

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum