Right menu


Marek Vagovič: Vlastnou hlavou

Prvá kniha zo zákulisia Smeru je príbehom Roberta Fica a jeho strany z pohľadu investigatívneho novinára, ktorý odhalil viaceré dôležité kauzy. Usilovný študent a aktívny zväzák Fico na sebe tvrdo pracoval, aby sa raz dostal medzi elitu. Dnes už trojnásobný premiér však spravil hneď na začiatku osudovú chybu. (vychádza 1. decembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Spojil sa s vplyvnými oligarchami, ktorí zbohatli za Mečiara. Podnikatelia, čo založili svoj biznismodel na obchodovaní so štátom, zainvestovali a vyplatilo sa. Vďaka túžbe byť na vrchole za každú cenu sa stal Fico ich vazalom a dlžníkom.

Mecenáši jeho strany pretlačili svojich ľudí do vlády, parlamentu aj strategických podnikov. Ich firmy ovládli zdravotníctvo, energetiku, dopravu, obranu či IT sektor. Biznis dokonca začali robiť samotní politici Smeru. Robili to bez škrupúľ, pretože sa mohli spoľahnúť na kľúčových ľudí vo vedení polície a prokuratúry. Správali sa, akoby boli navždy nedotknuteľní. Predstavitelia zlatej mládeže s veksláckymi spôsobmi, ktorí sa prezentovali ako ctihodní občania. V skutočnosti poznali len tri slová: peniaze, známosti a beztrestnosť.

Vo vzduchu však cítiť, že sa niečo zlomilo. Politická garnitúra, ktorá v koalícii s obchodníkmi v pozadí uniesla štát, si uvedomuje, že zašla priďaleko. Aj preto sa množia pokusy o diskreditáciu politických protivníkov a kritických novinárov. A eliminujú sa policajti a prokurátori, ktorí chceli poctivo vyšetriť podozrenia z konšpiračných bytov a luxusných rezidencií. Studená vojna za zmenila na otvorený spôsob boja. Bez zábran a pravidiel. Zdá sa, že niekomu ide o všetko.

O autorovi

Marek Vagovič (1974) sa narodil v Bratislave. Vyštudoval históriu na Trnavskej univerzite. Od roku 2000 pôsobí v médiách, zaoberá sa hlavne prepojením politiky a biznisu. Písal pre tlačovú agentúru SITA, denníky Pravda a SME, týždenníky Domino fórum a .týždeň a portál Aktualne.sk. Od októbra 2015 vedie investigatívny tím portálu Aktuality.sk. V rokoch 2006 – 2016 bol pätnásťkrát nominovaný na Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti. Sedemkrát cenu vyhral.

Prvý úryvok z knihy, druhý úryvok, tretí úryvok, štvrtý úryvok,

Ako Fico predal krajinu oligarchom (rozhovor s autorom)

Marek Vagovič napísal príbeh, ktorý Fico študentom nikdy neporozpráva (Monika Tódová, Denník N)

Šokujúce informácie zo zákulisia Smeru (Topky)

Príručný sprievodca politickým bahnom (recenzia na Medialne.sk)

Je Slovensko ukradnutou krajinou? (blog Sama Marca)

O Ficovej vlastnej hlave s Marekom Vagovičom (videorozhovor .týždeň)

Vlastnou hlavou v tieni oligarchov (blog Jozefa Kurica)

Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili (rozhovor v denníku Sme)

Marek Vagovič v rádiu Expres

Záznam z diskusie v Martinuse

Bez obalu - záznam diskusie s Braňom Dobšinským

Titul: Vlastnou hlavou

Podtitul: Ako predal Fico krajinu oligarchom

Autor: Marek Vagovič

Vydavateľstvo: Premedia

Rozmer: 135 x 205 mm

Počet strán: 248

Väzba: tvrdá

ISBN 978-80-8159-441-0

Odporúčaná cena: 12.95 eur

Kniha vychádza: 1. decembra 2016

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum, ABC knihy, Literama, iPark, Alterego