Right menu


Marie Kondo: Kúzelné upratovanie

Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu – akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok (vychádza 20. mája)

Dostupné aj ako e-knihaiTunes

Krátko aj po tom najdôkladnejšom upratovaní veci opäť začínajú žiť svojím životom a chaoticky zaplavovať naše príbytky. Z generácie na generáciu si predávame rozmanité skúsenosti, ale umenie upratovania medzi nimi nie je, hoci patrí k tým najdôležitejším. Priestor, v ktorom žijeme, totiž ovplyvňuje aj našu duševnú pohodu.

Marie Kondo premenila svoju celoživotnú obsesiu najprv na zamestnanie upratovacej konzultantky a neskôr aj na úspešnú knihu. Len v Japonsku sa jej predalo vyše 1,2 milióna kusov a dnes okupuje rebríčky v Európe aj Spojených štátoch. Úspech nevychádza len z toho, že ľudia nezvládajú svoj boj s neporiadkom, ale predovšetkým z toho, aká jednoduchá a účinná je jej metóda.

Spočíva v radikálnom vytriedení vecí, ktorými sme sa obklopili, a v ich správnom uložení. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel. Veci treba vytriediť v presnom poradí a uložiť iným spôsobom, než sme boli doteraz zvyknutí – s mimoriadnym ohlasom sa napríklad stretla jej metóda skladania oblečenia. Marie Kondo radí ponechať si iba veci, ktoré máme naozaj radi, a nezahlcovať priestor ani vlastnú hlavu zbytočnosťami. Výhodou jej metódy je, že ak svoj dom podľa nej upracete raz, stane sa imúnnym voči neporiadku natrvalo.

Marie Kondo vedie úspešnú poradenskú spoločnosť, využívajú ju súkromné osoby aj firmy. Čakacia doba na jej služby bola už pred vydaním knihy tri mesiace. Časopis Time ju zaradil medzi 100 najvpyvnejších ľudí na svete. Je vydatá, žije v Tokiu.

Recenzie

Mať alebo byť po japonsky

Upratovanie mnohých desí, ale jedna Japonka o ňom napísala bestseller

Upratujem, teda som

Kníhkupectvá: Panta rhei, Martinus, Gorila, artforum

Autor: Marie Kondo

Titul: Kúzelné upratovanie

Podtitul: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu

Originálny názov: Jinsei ga tokimeku katazuke no maho

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 13 x 20 cm

Počet strán: 224

Väzba: pevná s prebalom

ISBN 978-80-8159-223-2

Odporúčaná cena: 11.95 eur

Vychádza: 20. mája 2015

Nemôžete upratovať, ak ste sa nikdy nenaučili, ako

Keď sa ma ľudia pýtajú na povolanie, odvetím, že učím ostatných, ako upratovať. Väčšinou sa stretnem s prekvapenými pohľadmi. „Dá sa z toho vyžiť?“ znie ich prvá otázka. Takmer vždy nasleduje: „Je vôbec potrebné učiť ľudí upratovať?“
Hoci inštruktori a školy ponúkajú všakovaké kurzy, počnúc varením cez kurz nosenia kimona a jogy až po zenové meditácie, len ťažko by ste našli kurzy upratovania. Všeobecne platí predpoklad – aspoň v Japonsku – že upratovanie netreba učiť, človek by mal akosi prirodzene odpozerať od ostatných, ako na to. Kuchárske zručnosti a recepty sa odovzdávajú z generácie na generáciu, ale nikdy sme nepočuli, že by niekto zveroval potomkom rodinné tajomstvá upratovania, a to ani v rámci jednej domácnosti.
Spomeňte si na vlastné detstvo. Som si istá, že väčšinu z nás hrešili za neupratanú izbu, ale koľkých z nás rodičia vedome učili upratovať? V jednej štúdii o upratovaní odpovedalo menej ako 0,5 percenta respondentov kladne na otázku „Už ste niekedy upratovanie študovali v pravom slova zmysle?“ Rodičia nás žiadali, aby sme si upratali izbu, ale ani ich nikto neučil, ako to urobiť. Pokiaľ ide o upratovanie, všetci sme samoukovia. (pokračovanie v prílohe)