Right menu


Orlando Figes: Natašin tanec

Natašin tanec je panoramatickým obrazom Ruska a jeho histórie, skúmanou cez optiku kultúry. Unikátnosť tohto diela, ktoré ponúka zrozumiteľný a zasvätený výklad prepojenosti ruskej histórie, politiky, spoločnosti i geografie s kultúrou, spočíva v autorovom brilantnom výklade témy.

Od vybudovania Sankt-Peterburgu po brutálnu stalinistickú propagandu, od ľudového umenia k magickým rituálom ázijských šamanov, od Puškinovej poézie po Mussorgského hudbu a Ejzenštejnove filmy. Defiluje pred nami neuveriteľne pestrá škála ľudí, ktorí tvorili históriu ruskej kultúry: nevoľnícki umelci, aristokrati, revolucionári, exulanti, kňazi i disidenti.

Natašin tanec je panoramatickým obrazom Ruska a jeho histórie, skúmanou cez optiku kultúry. Unikátnosť tohto diela, ktoré ponúka zrozumiteľný a zasvätený výklad prepojenosti ruskej histórie, politiky, spoločnosti i geografie s kultúrou, spočíva v autorovom brilantnom výklade témy, ilustrovanej citlivým výberom citátov z literárnych diel veľkých ruských autorov a kultúrnych mysliteľov.

Titul knihy vychádza zo slávnej scény v Tolstého epopeji Vojna a mier, kde mladá a krásna Nataša Rostovová tancuje na ľudovú melódiu, inštinktívne vnímajúc jej rytmus a tanečné kroky. Figes si tento obraz zvolil ako metaforu, že ruský zmysel pre identitu je stelesnený v jeho kultúre tak, ako vari v žiadnej inej veľkej kultúre.

Recenzie

„Figesova excelentná kniha prináša obrazy, zvuky, vône a chute Ruska tak, ako žiadna iná predtým.“ Literary Review

„Je to jedna z kníh, pri ktorej sa človek občas čuduje sám sebe, ako mohol doposiaľ bez nej existovať.“ Independent on Sunday

„Táto majestátna panoráma Ruska a dejín jeho kultúry je nepochybne jedným z najvýznamnejších vydavateľských počinov za ostatnú dobu.“ Sunday Times Culture

„Nádherne napísaná, majstrovská a farbami hýriaca kniha, múdra i vtipná, fascinujúca i hravá súčasne.“ Financial Times

Autor: Orlando Figes

Titul: Natašin tanec

Podtitul: Kultúrne dejiny Ruska

Pôvodný názov: Natasha´s Dance

Preklad: Igor Otčenáš

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 16,5 x 24 cm

Počet strán: 600

Väzba: Pevná

ISBN 978-80-8159-904-0

Odporúčaná cena: 24.90 eur

Vychádza: 25. novembra 2020

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum