Right menu


Peter Kropotkin: Vzájomná pomoc

Kniha antropologických esejí ruského prírodovedca a anarchistického filozofa Petra Kropotkina vyšla knižne v roku 1902, hoci boli napísané o dekádu skôr. Autor skúma úlohu vzájomne prospešnej spolupráce a reciprocity v živočíšnej ríši a v ľudských spoločnostiach v minulosti aj v súčasnosti. (vychádza 8. novembra)

Dostupné aj ako e-kniha

Je to argument proti teóriám sociálneho darvinizmu, ktoré zdôrazňujú súťaživosť a prežitie najsilnejších, a proti romantickým predstavám spisovateľov, ako bol Jean-Jacques Rousseau, ktorý si myslel, že spolupráca je motivovaná všeobecnou láskou. Kropotkin namiesto toho tvrdí, že vzájomná pomoc má pragmatické výhody pre prežitie ľudských a zvieracích spoločenstiev a spolu so svedomím sa presadila prostredníctvom prírodného výberu.

Kropotkin sa zamýšľa nad významom vzájomnej pomoci pre prosperitu a prežitie v živočíšnej ríši, v domorodých a raných európskych spoločnostiach, v stredovekých slobodných mestách (najmä prostredníctvom cechov) a na konci 19. storočia na dedine, v robotníckom hnutí a v chudobnom ľude. Kritizuje štát za to, že zničil historicky dôležité inštitúcie vzájomnej pomoci, najmä prostredníctvom zavedenia súkromného vlastníctva.

Mnohí biológovia, vrátane Stephena Goulda, jedného z najvplyvnejších evolučných biológov svojej generácie, toto dielo považujú za dôležitý míľnik vedeckého skúmania spolupráce a altruizmu.

Recenzie

„Táto kniha nebude nikdy zastaraná, podobne ako Deklarácia nezávislosti. Možno budú čoraz častejšie k dispozícii nové fakty, ale už teraz vidíme, že budú slúžiť najmä na podporu Kropotkinovho záveru, že v etickom pokroku človeka mala hlavnú úlohu vzájomná podpora – nie vzájomný boj'."

– Ashley Montagu

Autor: Peter Kropotkin

Titul: Vzájomná pomoc: faktor evolúcie

Podtitul: Prečo nemusia prežiť iba tí najsilnejší

Originálny názov: Mutual Aid

Preklad: Leo Singer

Edícia: Civilizácia

Vydanie: prvé

Vydavateľ: Premedia

Rozmer: 15 x 23 cm

Počet strán: 216

Väzba: pevná

ISBN 978-80-8242-097-8

Odporúčaná cena: 14.95 eur

Vychádza: 8. novembra 2022

Kníhkupectvá: Panta Rhei, Martinus, Gorila, Artforum